Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD ve İngiltere, Yemen’deki Hudeyde Havalimanı’na Hava Saldırısı Düzenledi

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Hudeyde Havalimanı’na Hava Saldırısı Düzenledi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
31 0

Husiler Uluslararası Hudeyde Havalimanı’na Saldırıyı Açıkladı

Yemen’de İran destekli Husiler, ABD ve İngiltere tarafından kontrolünde olan Uluslararası Hudeyde Havalimanı’na hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Husilere bağlı el-Mesire televizyon kanalına göre, hava saldırısıyla hedef alınan havalimanı detaylarıyla paylaşılmadı ve ABD ya da İngiltere’den henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Hudeyde Havalimanı 10 Yıldır Çalışmıyor

Hudeyde Havalimanı, iç ve dış hatlara yönelik 3 kilometrelik pistiyle biliniyor ancak Yemen hükümeti ile Husiler arasındaki çatışmalar nedeniyle yaklaşık 10 yıldır faaliyette değil.

Kızıldeniz’deki Durum

Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenliyor. Bu durum, Kızıldeniz’de seferler yapan birçok gemicilik şirketinin seferlerini durdurmasına neden oldu.

ABD ise deniz ticareti güvenliğini tehlikeye atan Husiler’e karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu deniz görev gücü oluşturdu. Bu operasyonun bir parçası olarak ABD ve İngiltere, Husi kontrolündeki bölgelere yapılan saldırılarının ardından Husilerin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

İlgili Yazılar