Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Almanya Başbakan Yardımcısı Robert Habeck’ten İsrail Hükümetine Sert Eleştiri

Almanya Başbakan Yardımcısı Robert Habeck’ten İsrail Hükümetine Sert Eleştiri

haber haber - - 1 dk okuma süresi
38 0

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ile İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Almanya Anayasası’nın 75. yıl dönümü kutlamaları sırasında Berlin’de düzenlenen “Demokrasi Şenliği”nde vatandaşların sorularını yanıtladı. Habeck, bir katılımcının İsrail’e verilen askeri destek konusunda sorduğu soruya sert eleştirilerle yanıt verdi.

Habeck: “İsrail Uluslararası Hukuka Uymalı”

Habeck, Alman hükümetinin defalarca Refah’a yapılan saldırının yanlış olduğunu ve İsrail’in bu saldırıları yapmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurgulayarak, “Açlık, Filistin halkının yaşadığı acılar ve Gazze’deki saldırılar uluslararası hukukla bağdaşmıyor. İsrail sınırları aştı ve bunu yapmamalı.” dedi.

Hamas Silahları Bırakırsa Savaş Sonlanabilir

Habeck, Hamas’ın silahları bırakması durumunda savaşın hemen sona erebileceğini savundu. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinlinin yaşamını yitirdiği, sağlık personelinin öldürüldüğü ve hastanelerin hedef alındığını belirtti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in saldırıları sonucu binlerce kişinin yaralandığını ve sınır kapısının açılmasını beklediklerini dile getirdi.

İlgili Yazılar