Artemis 1 roketinden kötü haber

 Artemis 1 roketinden kötü haber

NASA’nın yeni nesil fırlatma sisteminin testlerinden kötü bir haber geldi. Testlerin başlamasına günler kala gelen haber ile testlerin ertelendiği öğrenildi. Uzay meraklılarının yakından takip ettiği Artemis 1 görevinde kullanılacak platformdaki sorun, testlerin açıklanan tarihe kadar ertelenmesine yol açtı.

Artemis programının ilk testi olarak tarihe geçmesi beklenen Artemis 1 roketinin yakıt bölümünde bir problemle karşılaşıldı. Mühendislerin yakıtı güvenli şekilde yükleyemediği rapor edilerek görev 12 Nisan’a ertelendi. Roketin gaz kaçırması gibi daha kötü senaryolara dönüşebilecek bu sorun, mühendislerce incelemeye alınmış durumda. Ayrıca, mühendisler gazın SLS’den kaçmasını önlemek için tasarlanmış bir helyum çekvalf ile ilgili bir sorun fark ettikten sonra testi değiştireceğini açıkladı.

Salı günü başlayacak olan ıslak elbise provası ve devamında yapılacak testler, insanlığı yıllar sonra Ay’a geri götürecek Artemis görevinin ilk domino taşı olacak. 6 gün boyunca Ay yörüngesinde kalıp, 26 günün sonunda tekrar Dünya’ya geri dönmesi planlanan görevin fırlatma tarihi ise tam olarak netleşmiş değil. Fırlatma tarihinin haziran ayı içerisinde olacağı söylense de devam eden sorunlar ve ertelemeler sonucunda fırlatma tarihi yine ileriye sarkabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun