Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesinde Okumak

Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesinde Okumak

haber haber - - 3 dk okuma süresi
44 0

Azerbaycan Nahçıvan Devlet Üniversitesinde Okumak

Azerbaycan’ın en büyük üniversitelerinden biri olan Nahçıvan Devlet Üniversitesi (ASU), Nahçıvan şehrinde bulunuyor. Bu üniversite, eğitim, spor ve araştırma alanlarındaki yüksek standartları ile adından söz ettirmektedir. Ayrıca Azerbaycan vatandaşlarına kaliteli eğitim sağlama konusunda da mükemmel bir üne sahiptir.

 Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Nahçıvan şehrinde, Nahçıvan Körfezi’nin doğu kıyısında yer almaktadır. Üniversitenin ana binası bir kale şeklindedir ve şehrin ana caddesi boyunca yer alan binalar arasında göze çarpmaktadır. Bu kale benzeri binanın içinde öğrencilerin kullanımına yönelik sınıflar, laboratuvarlar, kütüphane, yemekhaneler, ofisler ve diğer tesisler bulunmaktadır. Bu binanın dışında öğrencilerin dinlenip ders çalışabilecekleri yurtlar, spor sahaları ve bahçeler bulunmaktadır.

 Nahçıvan Devlet Üniversitesi 1918 yılında Nahçıvan Muallim Mektebi adı altında akademik bir kurum olarak kurulmuştur. O zamanlar Azerbaycan, Rusya İmparatorluğu içinde bağımsız bir cumhuriyetti. Rusya’nın I. ve II. Dünya Savaşları’ndaki yenilgisiyle birlikte, kolej hem ulusal hem de uluslararası kaynaklardan fon almaya başladı. Şu anda Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’da Türk dili ve edebiyatı alanında lisans derecesi veren iki üniversiteden biridir.

 Nahçıvan Devlet Üniversitesi bir yüksek öğretim merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir spor ve fizik merkezidir. aktivite. ASU’nun düzenli spor takımlarının yanı sıra, Türkiye’deki profesyonel futbol liglerinde büyük başarılara imza atan üniversitenin Türkiye bölümü futbol takımı da bulunmaktadır. Öğrenciler atletizm dışında üniversite çalışanları tarafından yürütülen yoga ve tai chi derslerine de katılma şansına sahip oluyorlar.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, yükseköğrenim dışında öğrencilerinin sosyal yaşamlarına da hizmet veriyor. Öğrencilerin katılabileceği, edebiyat toplulukları ve drama grupları da dahil olmak üzere çeşitli öğrenci organizasyonları vardır. Ek olarak, Nahçıvan Eyaletinden Azerbaycan yemekleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından çeşitli yiyeceklerin bulunabileceği birkaç yemekhane vardır.

Üniversite imajı, hem zihin hem de bedende öğrenme ve gelişme için bir ortam sağlamalıdır.   Öğrencilere günlük yaşam için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra, onlara ders çalışmaya ve dinlenmeye elverişli bir sosyal yaşam da sağlamalıdır. Bu nedenle, Nahçıvan Devlet Üniversitesi (ASÜ), öğrencilerine sunduğu birçok olanak ve hizmet aracılığıyla bu hedeflere ulaşmada mükemmel bir iş çıkarmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir