Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Birleşmiş Milletler Destekli Dünya Mutluluk Raporu Açıklandı

Birleşmiş Milletler Destekli Dünya Mutluluk Raporu Açıklandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
46 0

Finlandiya Yine Dünyanın En Mutlu Ülkesi

Birleşmiş Milletler destekli Dünya Mutluluk Raporu, geçtiğimiz mart ayında yayımlandı. Rapora göre, Finlandiya yedinci kez dünyanın en mutlu ülkesi olurken, Türkiye 4 bin 975 puanla 98’inci sırada yer aldı.

Gençler Türkiye’de Daha Mutsuz

Rapora göre Türkiye’de gençler yaşlılara göre daha mutsuz. Türkiye, 30 yaş altı sıralamasında 101’inci, 60 yaş ve üzeri kategorisinde ise 92’nci sırada bulunuyor. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ise durum tam tersi.

Çek Cumhuriyeti, Litvanya ve Romanya Öne Çıkıyor

Çek Cumhuriyeti, Litvanya ve Romanya’da 30 yaş altı gençler, kendilerinden yaşça büyük olanlardan daha mutlu. Litvanya, Dünya Mutluluk Sıralamasında 19’uncu sırada bulunurken, 30 yaş altı sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

Gençlerin Mutluluğunu Etkileyen Faktörler

Gençlerin mutluluğunu etkileyen faktörler arasında açık havada ve doğanın içinde daha fazla zaman geçirmesi belirtiliyor. Romanya gençlerde 8’inci sırada yer alırken, Çek Cumhuriyeti ise 30 yaş altı mutluluk ligine 10’uncu sırada girmiş.

Mutluluk Sıralaması Kriterleri

Mutluluk sıralaması, bireylerin yaşam memnuniyetine ilişkin kendi değerlendirmelerinin yanı sıra kişi başına düşen milli gelir, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, özgürlük ve yolsuzluk gibi kriterlere dayanıyor.

Raporda mutluluk eşitsizliğinin Avrupa hariç her bölgede arttığı ve bunun “endişe verici bir eğilim” olduğu belirtiliyor. Bu artışın, gelir, eğitim, sağlık hizmetleri, sosyal kabul, güven ve aile, toplum ve ulusal düzeylerde destekleyici sosyal ortamların varlığındaki eşitsizlikleri yansıttığı ifade ediliyor.

İlgili Yazılar