Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çin ve Filipinler Arasındaki Gemilerin Çarpışması Sonrası Gerilim

Çin ve Filipinler Arasındaki Gemilerin Çarpışması Sonrası Gerilim

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Brawner’den Çin’e Sert Tepki

17 Haziran’da Çin ve Filipinler’e ait gemilerin çarpışması sonucu yaralanan bir denizcinin madalya verilmesi töreninde konuşan Brawner, Çinli askerlerin Filipin gemisine “hukuksuz” şekilde çıkarak teçhizata el koyduğunu iddia etti. Çin’in bu davranışını “korsanlık” olarak nitelendiren Brawner, el konulan ekipmanların iadesini ve zararın karşılanmasını talep etti. Ayrıca, Çinli personelin saldırılarını kınayarak “savaşı önlemek” istediklerini vurguladı.

Filipinli Yetkililerden Açıklama

İsimleri açıklanmayan iki Filipinli yetkili, Associated Press’e yaptıkları açıklamada, Çinlilerin gemiye zarar verdiğini, navigasyon ekipmanları ve 8 M4 tüfeğine el koyduklarını, Filipinli personeli yaraladıklarını ileri sürdü.

Ayrıntılar

Çin, Filipinleri olayın sorumlusu olarak gösterirken ABD ve İngiltere ise Pekin yönetimine tepki gösterdi. İkinci Thomas Sığı’ndaki gerilim, Güney Çin Denizi’nde iki ülke arasındaki ihtilaflı bölgede devam ediyor.

Güney Çin Denizi Anlaşmazlığı

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkeler arasında egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bir bölge. Çin’in bölgedeki egemenlik iddialarına karşı Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya da hak iddia ediyor. ABD, Çin’in bölgedeki askeri ve sivil varlığını eleştirirken Lahey’deki Daimi Tahkim Mahkemesi, Çin’in tek taraflı egemenlik taleplerini yasal bulmamıştı.

İlgili Yazılar