Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri Emtia Piyasasını Etkiledi

Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri Emtia Piyasasını Etkiledi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
43 0

Fed’in Tavsiyesi ve Emtia Piyasası

Fed yetkililerinin faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiğine yönelik sözleri, geçen hafta emtia piyasasını etkileyen önemli faktörlerden biri oldu. Fed, politika faizini %5,25-5,50 aralığında sabit tuttu ve dezenflasyon sürecinin beklenenden daha uzun sürebileceğini belirtti. Bazı banka yetkilileri faiz oranlarını artırma olasılığına açık olduklarını ifade etti.

Etkileri Emtia Piyasasında Gözlendi

Fed’in faiz indirim beklentilerinin yılın son çeyreğine ertelenmesiyle, emtia piyasasında karışık bir seyir izlendi. Değerli metallerde sert düşüşler yaşandı. Altın ve gümüş yüzde 3,3, paladyum yüzde 4,3, platin yüzde 5,5 değer kaybetti.

Metaller ve Enerji Grubu

Bakır, Çin’deki fabrikaların rekor fiyatlar ödemekten kaçınması ve Fed yetkililerinin enflasyon endişeleriyle sert düşüş yaşadı. Alüminyumda ise Rio Tinto Group’un gaz sıkıntısı nedeniyle yaşanan aksaklık arz endişelerini artırdı. Enerji grubunda ise Brent petrolün varil fiyatı ve doğal gaz fiyatları düşüş gösterdi.

Tarım Grubunda Pozitif Ayrışma

Chicago Ticaret Borsası’nda buğday, mısır ve soya fasulyesinde artış yaşanırken, pirinçte azalma görüldü. Pamuk, kahve ve şekerde artış kaydedilirken, kakaonun fiyatı sert bir şekilde yükseldi. Buğday fiyatları, Karadeniz’deki arz endişeleriyle, soya fasulyesi fiyatları ABD’deki yağışlı hava koşulları nedeniyle arttı.

İlgili Yazılar