Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Filistinli Temsilci: Müzakereler Ateşkes ve Esir Takası Anlaşmasını İçermeli

Filistinli Temsilci: Müzakereler Ateşkes ve Esir Takası Anlaşmasını İçermeli

haber haber - - 2 dk okuma süresi
36 0

Filistinli Temsilci Bedran, Şam’da Gündem Olan Konuları Paylaştı

Filistin direniş gruplarının temsilcileri, Şam’daki Filistin Ulusal Konseyi binasında Gazze’deki son gelişmeleri tartışmak üzere bir araya geldi. Toplantıda konuşan Bedran, müzakerelerde tam ve kapsamlı ateşkes, İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesi, yerinden edilenlerin evlerine dönmesi, Filistin halkının ihtiyaçlarını karşılayacak yardım ve imar çalışmaları ve esir takası anlaşması gibi konuların ele alınması gerektiğini vurguladı.

Filistin Halkı ve Gruplar, Talepler Üzerinde Uzlaştı

Bedran, hem halkın hem de Filistinli grupların, konuşulan talepler üzerinde uzlaştığını belirtti. İsrail’in süregelen tavrını eleştiren Bedran, uluslararası ve bölgesel tarafların İsrail’in müzakerelerdeki tavrını kabul etmediğini ifade etti.

Hamas Ateşkese Onay Verdi

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye’nin 6 Mayıs’ta Katar ve Mısır’a, Gazze’deki ateşkes anlaşmasına ilişkin önerileri onayladığını duyurmasının ardından, İsrail Savaş Kabinesi Refah’a saldırılarına devam kararı almıştı.

İsrail’in Saldırıları Devam Ediyor

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs’ta Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatmıştı. Hamas ise İsrail’in arabulucuların ateşkes teklifini reddetmesinin ardından esir takası anlaşması ve ateşkes müzakerelerini gözden geçireceğini açıklamıştı.

İlgili Yazılar