Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki Saldırıları İçin Uluslararası Adalet Divanı’ndan Yeni Tedbir Talep Ediyor

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki Saldırıları İçin Uluslararası Adalet Divanı’ndan Yeni Tedbir Talep Ediyor

haber haber - - 1 dk okuma süresi
34 0

Güney Afrika’nın İsrail’e Karşı Aldığı Tedbirler

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının artması üzerine Uluslararası Adalet Divanı’ndan (UAD) ek tedbir talep etti. Lahey Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela ve Filistin Dışişleri Bakanının Çok Taraflı İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ammar Hijazi ile birlikte basına hitap eden Güney Afrika’nın temsilcisi, İsrail’in Gazze’deki ihlallerini artırarak öldürme ve soykırım eylemlerini sürdürdüğünü belirtti.

Yeni Tedbir Talepleri

Güney Afrika, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurması ve askeri operasyonlarını sonlandırması için UAD’den yeni tedbirler talep ediyor. Temsilci, Divan’ın İsrail’e karşı net ve kesin ifadelerle hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, siyasi çözüm beklentisinden ziyade doğrudan eylem alınması gerektiğini savundu.

UAD’de İsrail Aleyhine Açılan Davalar

Güney Afrika, 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD’de dava açmıştı. Divan, daha önce aldığı tedbir kararlarının uygulanmaması ve Gazze’deki insani durumun kötüleşmesi üzerine Güney Afrika, yeni tedbirler talep etti.

İlgili Yazılar