Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamas: İsrail ile Müzakereler Sürüyor

Hamas: İsrail ile Müzakereler Sürüyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
31 0

Hamas Siyasi Büro Üyesi: Müzakerelerde Ateşkes ve Esir Takası Gündemde

Hamas Siyasi Büro Üyesi Basim Naim, İsrail ile ateşkes ve esir takasıyla ilgili Mısır’ın başkenti Kahire’de yürütülen dolaylı müzakerelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Naim, Kahire’deki müzakerelerin bir parçasının ateşkes anlaşmasına varmayı amaçladığını belirterek, İsrailli esirler hakkında doğru veriler toplamak için yeterli zaman ve güvenliğe ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Bazı esirlerin halklarıyla birlikte öldürüldüğünü ve enkaz altında kaldıklarını belirtti.

Netanyahu’ya Eleştiri

Naim, İsrail’in saldırılar düzenleyerek halkını kurban etmeye çalıştığını belirterek, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu sorumlu tuttu. Netanyahu’nun savaştan sonra kendini kurtarmak için halkını feda etmeye hazır olduğunu vurguladı. İsrail’in Gazze’de tutukladığı Filistinlilerin akıbetine dikkat çekerek, bu kişilerin infaz edildiğini iddia etti.

Filistinli Müzakereci: Sürdürülebilir Barış İstiyoruz

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, İsrail ile anlaşmanın, yerinden edilen Filistinlilerin evlerine dönmesi ve İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesine bağlı olduğunu belirtmişti. Kanu, Gazze’deki 2,3 milyon Filistinlinin durumuna dikkat çekerek, sürdürülebilir barışın önemine vurgu yaptı.

Müzakereler Devam Ediyor

Mısır, Katar ve ABD’nin çabalarıyla Hamas ile İsrail arasında ateşkes ve esir takası için müzakereler yürütülüyor. Mart ayında Doha’da başlayan müzakereler, daha sonra Mısır’ın başkenti Kahire’ye taşınmıştı.

İlgili Yazılar