Hentbol nedir?

 Hentbol nedir?

Türkiye’de hentbol ilk kez 1927-1938 yıllarında açık alan hentbolü olarak başlamıştır. Öncülüğünü Almanya’da öğrenim yapan ve beden eğitimi öğretmeni kökenli Hüsamettin Güreli, Zeki Gökışık, Nafi Tağman, askeri okullarda başlatmıştır. Bu askeri okulların yanı sıra Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümünde de bazı kurallar tespit edilerek, futbol sahalarında “el topu” adı altında hentbolün ülkemizde yaşamasında katkıda bulunmuş. Ülkemizde ilk resmi saha el topu oyun kuralları 1934 yılında Türkiye İdman Cemiyeti ittifakı tarafından yayımlanmıştır. Ülkemizde hiltonbet giriş ilk resmi açık alan hentbol maçı 1938 yılında oynanmıştır. Zamanla evrimleşip açık hava sahasında kapalı spor salonlarında oynanmaya başlamıştır.

Her hentbol takımı 7 kişiden oluşur. 150 ülkede resmi olarak oynanan bir spor oyunudur. Hentbol oyununun temel prensibi fırlatmak ve zıplamaktır. Bir hentbol oyuncusu, zıplayarak ve piston hareketleri yaparak topu rakip takımın kalesine atmayı amaçlar.

Hentbolun en temel kurallarından biri, oyuncuların topu elleriyle rakibin kalesine atmaya çalışmasıdır. Hentbol oyunu sırasında topun diz altı bölgesine temas etmesi yasaktır. Bu durumda oyuncuya 2 dakika ara verilir.

Bir hentbol maçı sırasında, bir yarışmacı, topu gerektiğinden daha uzun süre elinde tutmamalıdır. Bir hentbolcu, en fazla 3 saniye boyunca elinde tutmak şartıyla, 3 adım attıktan sonra topu elinden atmalıdır.

Hentbol oyunun oynandığı sahanın belirli bir ölçü standardı bulunmaktadır.

Hentbol sahasının uzun kenarı 40 metredir. Sahanın kısa olan kenarı ise 20 metredir. Sahanın uzun olan kenarları, kenar çizgilerini oluşturur. Kısa olan kenarları ise sahanın kale çizgilerini meydana getirir.

Hentbol sahası, kale sahasına paralel şekilde uzanan bir orta çizgiyle ikiye bölünür. Bu doğrultuda bir hentbol sahası; iki kale sahası ve bir oyun sahasından oluşur.

Hentbol Kalesinin, üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiş bir şekilde olmalıdır. Kalenin yüksekliği 2 , genişliği ise 3 metre ölçüye sahip olmalıdır. Hentbol oyun sahası içerisinde bulunan kalenin üstünde şeritler bulunur.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun