Zambiya’da Artan Kolera Salgını İçin Yeni Önlemler Alındı

Zambiya’da kolera salgınında yaşanan artış sonrası ülkede geniş çaplı önlemler alınmaya başlandı.
Ekim ayından bugüne 50’den fazla kişinin hayatını kaybettiği kolera salgınının yayılmasına polis destekli önlemler de eklendi. Böylece polis ekipleri, salgınların artmasının nedenlerinden birisi olan uygunsuz şekilde sokaklara çöp atılmasının önüne geçmeye çalışırken, araçlarından yollara çöp atan sürücüler ise gözaltına alınacak.
Zambiya’da kolera salgınının yayılmasını önlemek için polislerin çevreye uygunsuz çöp atanları gözaltına aldıkları belirtildi. Şinhua kaynaklı habere göre ülkede Yol Ulaşım ve Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklama ile araçlardan yollara çöp atılmaması konusunda halkın uyarıldığı belirtildi.

Araçlardan yollara çöp atmanın trafik kanununa da aykırı olduğu belirtilen açıklamada, tespit edilen sürücülerin gözaltına alınarak 3 ay hapis veya 30 dolar para cezasına çarptırılacakları ifade edildi. Polisin yaptığı denetlemelere kamuoyunun da yasağa aykırı davrananları ücretsiz belirtilen hattan ihbar etmeleri yoluyla yardımcı olmaları istendi.
Aslında Zambiya ülkesinde araçlardan yollara atılan çöplerin yasaklanması için 2002 yılında bir kanun yürürlüğe girmiş ancak bugüne dek uygulanmamıştı. Ancak Ekim ayında başlayan Kolera salgınının hızla yayılması sonrası alınan tedbirlerden birisi olarak bu kanunun da uygulanması zorunlu hale getirilmişti. Ayrıca ülkenin başkenti Lusaka bölgesindeki tüm gıda pazarları iki haftalık süre ile kapatılmış ve seyyar satıcıların da tezgahları kaldırılmıştı.

Etiketler