Din istismarcılığı dünya barışının önünde en önemli engel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarihinde ilk kez 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında etkinlik düzenledi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Florya’daki İBB Sosyal Tesislerinde din görevlileri ile yemek davetinde bir araya geldi.

İBB’nin İstanbul’daki 3 bin 574 camide görevli imam ve müezzinlere davet gönderdiği etkinliğe yaklaşık 700 din görevlisi katıldı. Etkinlik kaside ve ilahilerin okunması ile başladı. Etkinlikte, İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı İlahi Grubu da ilahiler okudu.

Etkinliğin ev sahibi olarak konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İyiliği emredip, kötülüklerden uzak tutan, güzel ahlaklı olma yollarını gösteren, toplumda eşitlik ve adalete büyük değer veren dinimizin bu insancıl, bu erdemli özünü daha çok anlayıp daha fazla hissedebilmeli ve hissettirebilmeliyiz.  Bu özü anlamayıp yok sayanların, İslam kisvesi altında ne kadar yanlış ve barbarca işler yapabildiklerini hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi.

“DİNİ SİLAH GİBİ GÖRENLER”

“Yalnız bölgemizde değil, bütün dünyada eşitlik ve adalet sorunları giderek büyüyor” diyen İmamoğlu şunları söyledi:

* İnsan haklarından çevreye, ekonomiden kadın haklarına kadar pek çok alanda, toplumların talepleri yeterince karşılanamıyor.

* İnsan ilişkileri daha gergin, toplumsal hayat daha çatışmalı bir hal alıyor. Bu durumun sebepleri arasında, öyle sanıyorum ki, dinin insana dair özünü, temel amaç ve hedeflerini geri plana itip, dini ne yazık ki siyasi ve sosyal iktidar için bir mücadele aracı, adeta bir silah gibi görmek de bulunuyor.

Etiketler