Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İngiltere Başbakanı Sunak: İran’ın İsrail’e Yaptığı Hava Saldırısını Kınadık

İngiltere Başbakanı Sunak: İran’ın İsrail’e Yaptığı Hava Saldırısını Kınadık

haber haber - - 2 dk okuma süresi
48 0

Sunak: “Tehlikeli ve Gereksiz Tırmanış”

İngiltere Başbakanı Sunak, sosyal medya platformu X üzerinden İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği hava saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, bu saldırıyı “tehlikeli ve gereksiz tırmanış” olarak nitelendirerek en güçlü şekilde kınadığını belirtti.

Uluslararası Koordinasyon ve RAF Müdahalesi

Sunak, ülkesinin İran’ın saldırısını engellemek amacıyla uluslararası koordinasyon içinde yer aldığını vurgulayarak, “İngiltere’nin de katıldığı uluslararası koordinasyon sayesinde füzelerin neredeyse tamamı engellenerek İsrail ve komşu Ürdün gibi ülkelerde hayat kurtarıldı.” ifadesini kullandı. Ayrıca, RAF’ın bölgeye ilave uçaklar gönderdiğini doğrulayarak, “Uçaklarımızın bir dizi İran saldırı uçağını düşürdüğünü teyit edebilirim.” açıklamasını yaptı.

İngiltere’nin Soğukkanlılık ve İşbirliği Mesajı

Başbakan Sunak, 1xbet güncel giriş halihazırda soğukkanlılığın önemine vurgu yaparak ülkesinin durumu yatıştırmak için müttefikleriyle çalışacağını belirtti. İngiltere, RAF’a ait ilave jetlerin Orta Doğu’ya konuşlandırıldığını duyurmuştu.

İran-İsrail Gerilimi

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına düzenlediği hava saldırısının ardından gerilim artmıştı. İran’ın saldırılarına karşılık veren İsrail’e, İran yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı. Saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiği ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiği bildirilmişti.

İlgili Yazılar