Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Destekli Husiler ABD Uçak Gemisini Hedef Aldı

İran Destekli Husiler ABD Uçak Gemisini Hedef Aldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
40 0

ABD ve İngiltere’ye Yanıt Olarak Husiler Balistik Füzeler Kullandı

Yemen’deki İran destekli Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarına karşılık vermek amacıyla Kızıldeniz’deki ABD uçak gemisi Eisenhower’ı balistik füzelerle hedef aldıklarını açıkladı. Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, Amerikan uçak gemisinin Kızıldeniz’de kanatlı ve balistik füzelerle vurulduğunu belirterek, geminin Husilerin kara ve deniz güçlerinin ortak operasyonuyla hedef alındığını ifade etti. Seri, saldırının doğrudan ve tam isabetle gerçekleştiğini vurguladı.

ABD’den Henüz Resmi Bir Açıklama Yapılmadı

Seri’nin açıklamasının ardından ABD’den saldırıya ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e düzenlediği hava saldırılarında sivillerin zarar görmesine karşılık verdiklerini belirtmişlerdi.

Kızıldeniz’de Artan Gerilim

Yemen’deki Husiler, İran’ın desteğiyle hareket ederek İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösterdiklerini belirtiyorlar. Bu çerçevede, Kızıldeniz’de artan gerilim nedeniyle birçok gemicilik şirketi seferlerini durdurma kararı aldı. ABD ise, deniz ticareti güvenliğini sağlamak amacıyla Husi güçlerine karşı çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturdu.

Husiler ABD ve İngiltere’ye Karşı Tehditlerini Sürdürüyor

ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki bölgelere yönelik saldırıları üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacaklarını duyurdu. Bölgedeki tansiyonun yüksek seyrettiği bu süreçte uluslararası toplumun gelişmeleri yakından takip etmesi bekleniyor.

İlgili Yazılar