Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran, Nükleer Programı ve UAEA İlişkisi

İran, Nükleer Programı ve UAEA İlişkisi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
19 0

İslami: “İran’a 130’dan Fazla Müfettiş İzni Verildi”

Başkent Tahran’da düzenlenen kabine toplantısı sonrasında konuşan İslami, Ajans’ın müfettişlerinin İran’a girişini yasaklamadıklarını belirterek şu anda 130’dan fazla müfettişin denetim için ülkelerinde bulunduğunu açıkladı.

UAEA Başkanı Grossi’nin İran Açıklamaları ve İslami’nin Yanıtı

İran’ın nükleer programının askeri yönüne dair sorular üzerine UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi’nin tutumunu değerlendiren İslami, Grossi’nin her zaman İran’ın silah programına dair işaret olmadığını belirttiğini vurgulayarak gazetecilerin sorularını yönelttiğini ifade etti.

Uluslararası Nükleer Bilimler ve Teknolojiler Konferansı’na Katılım

İslami, UAEA Başkanı Grossi’nin 6-8 Mayıs tarihlerinde İsfahan’da düzenlenecek Uluslararası Nükleer Bilimler ve Teknolojiler Konferansı’na katılacağını duyurdu. Grossi’nin, İran ile ilişkilerdeki sorunları çözmek için Tahran’a bir ziyaret planladığını hatırlattı.

İran’ın Uranyum Zenginleştirme Faaliyetleri

İran’ın uranyum zenginleştirme hızının yavaşladığı ancak hala yüksek oranda devam ettiği ifade ediliyor. Ülkenin yaptığı yüksek düzeyde uranyum zenginleştirme faaliyetleri uluslararası endişelere sebep oluyor.

ABD’nin 2018’de anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini artırması, uluslararası toplumda endişe yaratmış ve bu durum nükleer silah elde etme tehlikesini beraberinde getirmiştir.

İlgili Yazılar