Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail’de Siyasi ve Bölgesel Gerilimler Yükseliyor

İsrail’de Siyasi ve Bölgesel Gerilimler Yükseliyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Ben-Gvir’den Provokatif Sözler

Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hamas Biden’ı seviyor.” ifadesini kullandı. Bu sözler İsrail’de gerginliğe neden oldu.

Yair Lapid’den Sert Tepki

İsrail’deki ana muhalefet lideri Yair Lapid, Ben-Gvir’in paylaşımına sert tepki gösterdi. Lapid, açıklamasında, “(İsrail Başbakanı) Netanyahu bugün Ben Gvir’i (kabineden) kovmazsa, ordudaki her askeri ve İsrail Devleti’ndeki her vatandaşı tehlikeye atar.” ifadelerini kullandı.

Biden’ın Tepkisi

ABD Başkanı Biden, İsrail’in Refah’a geniş çaplı bir saldırı yapması durumunda silah yardımlarını durduracağını açıklamıştı. Biden, “Eğer Refah’a girerlerse, henüz (kapsamlı bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah’ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim.” dedi.

Refah’a Saldırı ve Gerilim

İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentinin doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu. Bu gelişmeler bölgedeki gerilimi artırmış durumda.

İlgili Yazılar