Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İsrail’e Yapılan İran Saldırısının Maliyeti 1,35 Milyar Dolar

İsrail’e Yapılan İran Saldırısının Maliyeti 1,35 Milyar Dolar

haber haber - - 2 dk okuma süresi
44 0

İsrail Savunma Harcamaları Arttı

İsrail medyasına göre, İran’ın insansız hava araçları ile düzenlediği saldırının İsrail ekonomisine maliyeti 1,35 milyar dolar olarak belirtiliyor. Yediot Aharonot gazetesinde yer alan haberde, Eski İsrail Genelkurmay Başkanı Müsteşarı Tuğgeneral Ram Aminah’ın değerlendirmelerine yer verildi.

Savunma Maliyeti 4-5 Milyar Şekel

İsrail’in dünkü geceki savunma maliyetinin 4-5 milyar şekel (1,08 – 1,35 milyar dolar) olduğu ifade ediliyor. Bu rakam sadece İran tarafından fırlatılan füzelerin düşürülmesi için harcanan savunma maliyetini kapsıyor. Aminah, yaralanmalar ve füzelerin isabet ettiği yerlerde yol açtığı hasarın bu rakama dahil olmadığına dikkat çekti.

İsrail’in Anti Balistik Füze Sistemi Arrow’un Maliyeti

Aminah, İsrail’in geliştirdiği anti balistik füze sistemi Arrow’un tanesinin 3,5 milyon dolar olduğunu belirtti. İran İHA’larının düşürülmesi için havalanan uçakların da ayrı bir maliyeti olduğuna işaret etti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İran’ın İsrail’e yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı açıklamada, şu ana kadar İran’dan İsrail’e 200’den fazla İHA ve balistik füze atıldığını belirtmişti.

İran-İsrail Gerilimi

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi hayatını kaybetmişti. İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ilan ederek misilleme yapacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini açıklamıştı.

Devrim Muhafızları Ordusu, İran topraklarından İsrail’e kamikaze insansız hava araçları ve füzelerle saldırı başlattığını duyurmuştu.

İlgili Yazılar