Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Malatya’da Deprem Faciası: Hakimbey Apartmanı Davası Devam Ediyor

Malatya’da Deprem Faciası: Hakimbey Apartmanı Davası Devam Ediyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Mehmet Buyruk Caddesi’ndeki Hakimbey Apartmanı Yıkıldı

Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Mehmet Buyruk Caddesi üzerinde bulunan Hakimbey Apartmanı, merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.7 büyüklüğündeki depremin ilk saniyelerinde yıkıldı. Faciada Milli Basketbolcu Nilay Akdoğan dahil 78 kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.

Dava Süreci Devam Ediyor

Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3’üncü duruşması bugün yapıldı. 5 kişinin tutuksuz yargılandığı davada, o dönem belediyede inşaat mühendisi olarak çalışan Ahmet Özer, projenin belediyeye sunulduğunu ve imar durumuna göre ruhsat düzenlendiğini belirtti.

Tanıkların İfade ve Unutkanlık Durumu

Yapılan duruşmada tanık olarak dinlenilen Karaman Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde görevli inşaat mühendisi Soner Özyavuz, Elazığ depreminin ardından hasar tespit çalışması yaptıklarını ancak Hakimbey Apartmanı’nda inceleme yapmadığını hatırlamadığını açıkladı. Özyavuz, “Malatya’da hasar tespiti yaptık ancak apartmanın bulunduğu Zafer Mahallesi’nde ağır hasarlı bina tespiti yapmadık” ifadelerini kullandı.

Mahkemenin Kararları

Mahkeme heyeti, dönemin belediye imar müdürü Mustafa Bingöl’ün ifade vermesi için talimat yazılmasına karar verdi. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden depremle ilgili görsel ve yazılı evrakların mahkemeye sunulmasını istedi. Bu belgelerin sunulmaması halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi ve duruşma 11 Temmuz’a ertelendi.

İlgili Yazılar