Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Mehmet Yiğit’in Biyografisi: Yörük Türkülerinin Seslendiren Usta

Mehmet Yiğit’in Biyografisi: Yörük Türkülerinin Seslendiren Usta

admin admin - - 4 dk okuma süresi
52 0

1989 yılında Kütahya’nın Simav ilçesinin Ortacı köyünde dünyaya gelen Mehmet Yiğit, müziğe olan ilgisini küçük yaşlarda babasının bağlama çalmasından etkilenerek geliştirdi. Aslan burcu olan Yiğit, şu anda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda müzik öğretmenliği yapmaktadır. Anadolu’nun çeşitli yörelerinden türküler seslendiren sanatçı, özellikle Kütahya yöresine ait türküleri icra etmektedir.

Karakeçili Yörüklerinden gelen Mehmet Yiğit, yörük türkülerine özel bir ilgi duymaktadır. Kütahya, Manisa, Balıkesir ve Uşak bölgelerindeki köyleri gezerek, unutulmaya yüz tutmuş yörük türkülerini derleyip günümüze kazandırmıştır. Yörük kültürünü başarıyla temsil eden Yiğit, yörük düğünlerinde, festivallerde ve çeşitli konserlerde sahne almaktadır. YouTube kanalında 210 video bulunan sanatçı, burada yörük düğünlerinden görüntüler ve kendi kliplerini paylaşmaktadır.

Eğitim ve Kariyer Yolu

Mehmet Yiğit, 10 yaşında babasının desteğiyle TRT İstanbul Radyosu emekli saz sanatçısı Ali Orhan Dağlı’dan bağlama ve tavır dersleri almaya başladı. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Adem Sevinç yönetiminde koro ve repertuar dersleri aldı. TRT İstanbul Radyosu’nun gençlik korosuna katılarak iki yıl süreyle saz sanatçılığı yaptı. Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği bölümünü bitirerek eğitimini tamamladı. 2014 yılında Ağrı’nın Patnos ilçesinde müzik öğretmeni olarak görevine başlayan Yiğit, daha sonra İstanbul Sancaktepe 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’na tayin oldu.

Albümleri ve Performansları

Mehmet Yiğit’in bugüne kadar yayımlanmış 7 albümü bulunmaktadır:

 1. Ne Oldu Sana Kütahyalım (2015, Ünersoy Yapım)
 2. Halim Perişan (2021, Silvana Müzik)
 3. Göçebe (2021, Mehmet Yiğit Yapım)
 4. Mecbur muyum? (2022, Mehmet Yiğit Yapım)
 5. Yörüğün Türküsü (2022, Mehmet Yiğit Yapım)
 6. Maraş’a Ağıt (2023, Mehmet Yiğit Yapım)
 7. Simav Kaşık Havaları (2024, Mehmet Yiğit Yapım)

Yurt içinde birçok konser veren Mehmet Yiğit, çeşitli televizyon programlarında da boy göstermiştir. 2022 yılının Aralık ayında TRT Müzik Kanalı’nda Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu’nun sunduğu ‘Zamane’ programında yörük türkülerini seslendiren Yiğit, sosyal medyada büyük ilgi toplamıştır. Daha sonra TRT Türkü radyosunda ‘Annemin Türküsü’ adlı programa katılan Yiğit, müziğe başlama hikayesini şöyle anlatmıştır:

“Küçük yaşta babamın eve aldığı bağlama ile uğraşarak ondan ilham aldım ve birkaç eser çıkarmaya başladım. Bu süreç, hayatımın dönüm noktası oldu. Babamın desteğiyle eğitimlerimi tamamlayarak müzik camiasında yerimi aldım. Yörük kültürüne ve türkülerine büyük ilgi duyuyorum ve bu kültürü tanıtmak, genç nesillere aktarmak için elimden geleni yapacağım.”

Mehmet Yiğit, müzik ve kültür mirasını geleceğe taşıma konusundaki kararlılığıyla Türk halk müziği camiasında önemli bir yer edinmeye devam ediyor.

Mehmet Yiğit’in Sosyal Medya Profilleri:

https://www.instagram.com/mehmetyigitofficiall

https://www.facebook.com/Mehmetyigitresmisayfa

https://www.youtube.com/@mehmetyigitt

Spotify:

İlgili Yazılar