Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya, Ukrayna ile Esir Takası Yaptı: 75 Rus ve 75 Ukraynalı Asker Serbest Bırakıldı

Rusya, Ukrayna ile Esir Takası Yaptı: 75 Rus ve 75 Ukraynalı Asker Serbest Bırakıldı

haber haber - - 1 dk okuma süresi
40 0

Rusya ve Ukrayna Arasında Esir Takası

Rusya Savunma Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin arabuluculuğunda gerçekleşen müzakereler sonucunda, **75 Rus esir askere** karşılık **75 Ukraynalı esir askerin** serbest bırakıldığını duyurdu. Ukrayna’nın elindeki Rus esir askerler geri alınırken, karşılığında Ukraynalı esir askerler Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

Cenazelerin Ülkelerine Teslim Edilmesi

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta hayatını kaybeden **212 Ukraynalı ve 45 Rus askerin cenazeleri** de karşılıklı olarak ülkelerine teslim edildi.

Rus Ordusunun İlerleyişi

Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov, Ukrayna’da **28 yerleşim biriminin** Rus askerleri tarafından ele geçirildiğini açıkladı. Belousov, bu yıl toplam **880 kilometrekarelik** bir alanın Rus ordusunun kontrolüne geçtiğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanı’nın Açıklamaları

Belousov, **Kazakistan’ın Almatı** kentinde yapılan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Savunma Bakanları Konseyi toplantısında konuşarak, bölgedeki askeri siyasi durumun “ağır” olduğunu vurguladı. Belousov, **NATO’nun** Doğu ve Merkez Avrupa’da varlığını güçlendirdiğini ve savaş kabiliyetini artırdığını belirterek, Rus ordusunun Ukrayna’da ilerlediğini aktardı.

İlgili Yazılar