Rusya’daki Üniversiteler Denklik, Rusya’daki En İyi Üniversiteler

 Rusya’daki Üniversiteler Denklik, Rusya’daki En İyi Üniversiteler

Rusya’daki Üniversiteler Denklik, Rusya’daki En İyi Üniversiteler

Rusya eğitim bakımından diğer birçok ülkeden farklı bir politika izlemektedir. Rusya üniversitelere girişte sınav şartı aramamaktadır. Bundan dolayıdır ki öğrenciler mutlu oldukları bölümleri sadece lise diplomaları ile çok küçük miktarlarla diledikleri bölüme kayıt olabiliyorlar.

Rusya’da Denklik Nasıl Olur?

Rusya’nın eğitim geçmişi çok eskilere dayanır. Her zaman kendini geliştiren güncel tüm teknolojik gelişmeleri takip eden ve bünyesine katan üniversitelerden oluşur. Rusya daki üniversiteler denklik, Rusya’daki en iyi üniversiteler belli kriterler çerçevesinde belirlenmektedir. Bu kriterlerden en önemli olanı QS sıralamasına göre dünya çapında belirlenen 400 üniversite içerisinde yer alması. Bu sıralama içerisinde yer alan üniversitelerimiz için denklik fırsatı oluşmaktadır. Denklik alan üniversitelerimiz ayrıca mavi diploma ile öğrencilerini mezun etmektedirler.

Rusya daki üniversiteler denklik, Rusya’daki en iyi üniversiteler öğrencilere en iyi imkânları sağlamaktadırlar. Denklik ve mavi diploma ile bünyemizden mezun olan öğrencilerimiz gerek kendi ülkeleri gerekse diğer Avrupa ülkelerinde mesleklerini icra edebileceklerdir. Bu sayede mezun olan öğrencilerimiz daha geniş alanda iş bulma imkânı sağlayacaklardır. Ayrıca denklik içeren üniversitelerimizde eğitim gören yabancı öğrencilerimize diledikleri takdirde hazırlık eğitimi almalarının ardından ikinci sınıfa geldiklerinde kendi ülkelerine yatay geçiş yapabilme imkânı sağlamaktayız.

Yatay geçiş yapan öğrencilerimiz için üniversitelerimiz Bologna kriterlerine uygun eğitim verdiğinden derslerin uyum içeriği yüksek olacağından bu konu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacaklardır. Rusya’da bulunan en iyi üniversiteler QS sıralamasındaki yerlerine göre belirlenir. Bu doğrultuda en iyi üniversitelerimiz: Gerek akademik altyapısı gerekse bünyesinde lisans, yüksek lisans, doktoraya yönelik eğitimler vermesiyle bilinen Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi, bünyesinde dünya çapında bilinen profesörler barındıran Moskova Devlet Teknik üniversitesi;

Rusya’da bulunan en köklü üniversitelerden biri olan Asya’da kurulmuş olan ilk Rus üniversitesi olan ve 23.000 den fazla öğrenciye eğitim veren Tomsk Devlet Üniversitesi, içerisinde barındırdığı gelişmiş eğitim elemanları ile bilinen eğitim dili Rusça olan Ural Federal Üniversitesi, bünyesinde havacılık alanında bölümler bulunan esas amacı pilotluk üzerine öğrenci yetiştirmek olan Moskova Devlet Havacılık üniversitesi, QS sıralamasında oldukça üst sıralarda yer alan Rusça eğitim veren ve tüm dünyaca bilinen Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi ve sıralamaya dâhil olan birçok üniversitemiz ile Rusya eğitimin tam adresi olmaya hak kazanmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun