Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Su Arıtma Servisi

Su Arıtma Servisi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
44 0

Su Arıtma Servisi

Su arıtma servisi sayesinde ev ve iş yerlerinde kaliteli su tüketimini destekleyen su arıtma cihazları, farklı filtreleri sayesinde su içerisindeki zararlı maddeleri ve kimyasalları sudan arındırarak daha sağlıklı bir su tüketimi sağlar. Ev ve iş yerlerinde farklı kaynaklardan kullanılan suların içerisinde sağlığa zararlı birçok madde bulunur. Bu sebeple, suların kaynatılarak kullanılmasında bile dahi riskler vardır.

Su arıtma cihazı su içerisindeki ağır metalleri, çakıl ve kum gibi iri partikülleri, kötü kokuyu ve zararlı gazları filtreleri sayesinde ayrıştırır. Daha lezzetli, pH değeri standart ve daha kaliteli su tüketimini destekleyen cihazlar, farklı filtrelerden oluşur. Her bir filtrenin farklı görevi vardır ve ayrıştırdıkları parçaların büyüklüğüne göre tasarlanmıştır. İlk fitre daha büyük partikülleri arındırırken son filtrede gözle görülmeyecek zararlı bakteri ve virüsler ayrıştırılır. Bu yüzden filtrelerin çalışma verimliliği birbirine bağlıdır.

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi

Su arıtma cihazları, filtre değişimine özen gösterildiğinde uzun yıllar boyu kullanılabilen cihazlardır. Ancak filtre değişimi zamanında yapılmayan filtreli cihazlardan kaliteli su elde edilmesi pek mümkün değildir. Filtrelerin kullanım ömürlerine göre değişimleri teknik servis aracılığıyla yapılır.

Cihazın en önemli parçaları olan arıtma cihazı filtrelerinin kullanım ömürleri de filtre çeşidine göre farklılık gösterir. Örneğin sediment filtreler su arıtma cihazlarında suyun içerisindeki en büyük maddeleri ayrıştıran ilk filtredir. Bu yüzden değişim süresi 6 aydır. Ancak son aşamada bulunan membran filtre dediğimiz, suyun zararlı gazlardan ve kötü kokudan arınmasını sağlayan filtre 2 yıl boyunca kullanılabilir. Zamanında değiştirilmeyen filtreler neticesinde suyun kokusunda ve renginde farklılıklar meydana gelebilir. Su arıtma cihaz tavsiye edildiği gibi zamanında bakımları yapıldığında düşük maliyetli ve kaliteli suya ulaşmanın en kolay yoludur.

Su arıtma cihazı filtrelerinin değişim süreleri özetlenecek olursa;

  • Aktif karbon filtreler 3-9 ay
  • Membran filtre 2 yıl
  • Mineral filtreler 12-24 ay
  • Alkali filtreler 1-1,5 yıl süreyle değiştirilebilir

Filtre değişim süreleri, cihazların kullanım sıklığına göre de farklılık gösterebilir.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Su arıtma cihazları, kullanılan filtreye, kapasiteye ve kullanılacağı yere göre farklılık gösterir. Cihazlarda kullanılan teknolojiye göre de fiyatları değişebilir. Arıtma cihazlarının evsel veya endüstriyel çeşidi de bulunduğundan fiyatlar arasında makas genişleyebilir.

Arıtma cihazları satın alınırken, ihtiyaca yönelik analiz yapılmalıdır. Cihazın filtre özellikleri ve kapasitesinin yanında evde kullanılacak cihazların ev ortamına uygun olup olmadığına göre de bir tercih yapılabilir. Örneğin mutfağı dar olan kişiler tezgah altı tipleri tercih ederken geniş mutfağa sahip kişiler tezgah üstü cihazları tercih edebiliyor. Cihaz boyutu ve tasarımı fiyata etki eden diğer faktörlerdir.

Cihazlar satın alındıktan sonra bazı filtrelerin değişimleri de servis tarafından ücretsiz olarak yapılabiliyor. Kullanım sıklığı da göz önüne alındığında uzun yıllar kullanılabilecek su arıtma cihazları için doğru seçim önemlidir.

İlgili Yazılar