Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sudani, Türkiye ve Irak Arasındaki Ortak Projeleri Açıkladı

Sudani, Türkiye ve Irak Arasındaki Ortak Projeleri Açıkladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
49 0

Sudani’nin Türkiye ve Irak ile Yaptığı Anlaşmalar

Sudani, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bağdat’taki Hükümet Sarayı’nda gerçekleştirilen görüşme sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Türkiye ile çeşitli alanlarda ortak anlaşmalar imzaladıklarını belirten Sudani, “Kalkınma Yolu Projesi’ne ilişkin ilkeleri içeren dörtlü mutabakat zaptını imzaladık. Bu proje, Dicle ve Fırat nehirlerini Türkiye’den Irak’a bağlayarak ekonomik bir nehir olacak.” dedi.

Su Düzeyinde Yapılan Anlaşmalar

Irak Başbakanı ise su düzeyinde de anlaşmalar yapıldığını belirterek, “Bu anlaşmalar sulama sistemlerini yenileyecek ve Irak’ın su hissesine olumlu etkileri olacak. Türkiye ile Irak arasındaki suyun akışı, yaşam çizgisine dönüşmüştür.” şeklinde konuştu.

Güvenlik İşbirliği ve Bölgesel İstikrar

Sudani, Türkiye ve Irak arasındaki güvenlik işbirliğine de değinerek, “Güvenlik işbirliği, terörle mücadelede ve sınır güvenliğinde önemli rol oynayacak. İki ülkenin güvenliği bölgesel istikrar için hayati öneme sahiptir.” dedi. Ayrıca, Sudani, dengeli, ortak çıkarlara dayalı politika izlediklerini vurgulayarak, “Irak topraklarından başka bir ülkeye saldırı düzenlenmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sudani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin, Gazze’ye yönelik saldırıların devam ettiği bir dönemde gerçekleşmesinin önemine işaret ederek, “Kudüs, İslam’ın sembolüdür ve Filistin’in kutsallıklarına yönelik hakaret kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar