Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Gazze Şeridi’ndeki Saldırılarla İlgili Açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Gazze Şeridi’ndeki Saldırılarla İlgili Açıklama

haber haber - - 2 dk okuma süresi
40 0

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Başkanlığında Toplantı Düzenlendi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırıları hakkında gelişmeleri görüşmek üzere altı Arap ülkesinin düzenlediği toplantıya başkanlık etti.

Katılımcılar Arasında Önemli İsimler Yer Aldı

Toplantıya Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, FKÖ İcra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan’ın Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş ve Katar Hükümeti Dışişleri Danışmanı Muhammed bin Abdülaziz el-Huleyfi katıldı.

Uluslararası İnsancıl Hukuka Uygun Çözümler Vurgulandı

Açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki savaşın sona erdirilmesi, derhal ve **tam bir ateşkes sağlanması** ve uluslararası insancıl hukuka uygun olarak sivillerin korunmasının sağlanmasının gerekliliği vurgulandı.

Ayrıca, Gazze Şeridi’ne insani yardım girişini engelleyen tüm kısıtlamaların kaldırılması gerekliliği belirtildi ve bağımsız bir Filistin devletinin uluslararası alanda tanınmasını amaçlayan tüm çabalara destek verileceği ifade edildi.

İki Devletli Çözüm ve Filistin Devleti’nin Tanınması Konusunda Uyarı

Açıklamada, İki devletli çözümün uygulanması ve 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olmak üzere Filistin Devleti’nin tanınması yönünde geri dönüşü olmayan adımlar atılmasının önemine vurgu yapıldı.

Ayrıca, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te iki devletli çözümü baltalayan yasa dışı önlemlerinin devam etmesi konusunda uyarıda bulunuldu.

İlgili Yazılar