Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli 

 Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli 

Tez Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli 

Farklı amaçlar ile tez çalışması yapmak ya da tez hazırlamak durumunda kalabilirsiniz. Doktora tezleri yüksek lisans tezi veya bitirme tezlerinden hangisi olursa olsun muhakkak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Ayrıca  tez hazırlama aşamasında sizlere yardımcı olacak olan tez yazım siteleri vardır. Dilerseniz bu konuda tez yazdırma sitelerinden de destek alabilirsiniz.

Tez Yazımı Nedir?

Tez hazırlarken bu konuda bilginiz yoksa mutlaka ilgili kurum tarafından yayınlanmış olan tez yazım kuralları çerçevesinde tez hazırlamaya çalışmanız önemlidir. Test hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler size sunulan tez yazım kılavuzu içerisinde ayrıntılı bir şekilde yer alır. Tez cümlelerini seçerken ve yazımda akademik bir dil kullanmaya özen göstermeli ve teziniz için kullanmış olduğunuz kaynakları da tez sonunda belirtmelisiniz. Bu nedenle tez hazırlama sırasında literatür taraması yaparken doğru araç ve gereçlerin kullanımına dikkat etmeniz gereklidir.

Hazırlayacak olduğunuz tezin kolay bir şekilde yapılması için zaman planlamasının ve literatür taramasının can alıcı nokta olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Tez yazarken özellikle zaman planlamasının doğru bir şekilde yapılması ve bu plana uygun tez yazım çalışmasının sürdürülmesi başarının anahtarıdır. Tez yazım aşamasında yapılacak en büyük hatalardan biri birinci ağızdan anlatım dili kullanmaktır. Çünkü tez yazımının genellikle geniş zaman ve geçmiş zaman kullanılarak üçüncü ağızdan olması gerekir.

Yazacak olduğunuz tezin ne amaçla yazıldığına bağlı olarak sayfa sayısı farklılık gösterebilir. Bu nedenle size en doğru bilgiyi yine tez yazım kılavuzu sağlar. Örnek vermek gerekirse yüksek lisans tezi 150 ile 200 sayfa üzeri olması gerekir. Bitirme tezi için ise 50 ila 60 sayfa yeterli olur. Bu konuda tez yazdırma siteleri ile bağlantı kurarak da bilgi alabilirsiniz.

Tez Aşamaları 

Tez hazırlığı yaparken mutlaka uymanız gereken yazım kuralları vardır. Bu kurallar çerçevesinde tez yazma aşamaları giriş kuramsal çerçeve yöntem bulgular ve tartışma sonuç ve kaynakça şeklindedir. Eğer sizin de yazmanız gereken bir tez varsa ve bu konuda bir uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız tez yazım fiyatları ve diğer tüm ayrıntılar için https://tezyazdirma.com/  sitesinden yardım alabilirsiniz. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun