Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan İran-İsrail Gerilimine İlişkin Açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan İran-İsrail Gerilimine İlişkin Açıklama

haber haber - - 2 dk okuma süresi
43 0

Dışişleri Bakanlığı, İran ve İsrail Arasındaki Gerilimi Değerlendirdi

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, dün yaşanan İran ve İsrail arasındaki gerilim hakkında önemli bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İsrail’in Gazze’deki Savaşı Uyarıldı

İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız.

İran’ın Misilleme Ve Saldırılarına Tepki

İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

İtidal Çağrısı Yapıldı

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.

İran ve İsrail’e Mesajlar Gönderildi

Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

İstikrarın Sağlanması İçin Çalışmalar Devam Edecek

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.

İlgili Yazılar