Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Ukrayna’da Lisans eğitimi

Ukrayna’da Lisans eğitimi

haber haber - - 4 dk okuma süresi
21 0

Ukrayna’da Lisans eğitimi

Ukrayna, son yıllarda lisans eğitimi için en popüler ülkelerden biri olmuştur. Ukrayna üniversiteleri AB üniversiteleri tarafından eşdeğer kabul edilmekte ve eğitim kalitesi kabul edilmektedir. Ülkeler arasında son yıllarda gelişen ilişkiler nedeniyle YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve onlara diplomalarının eşdeğerini vermektedir. Ayrıca, Ukrayna dünyanın en ekonomik ülkesidir ve dünyanın en çok lisans eğitimli yabancı öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ukrayna Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Şartları

Sadece lise diploması ile istediğiniz okulda, istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz.


Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği

Ukrayna üniversitesi diplomaları Lizbon Antlaşması’na imza atan tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Bu anlaşma kapsamında dilediğiniz AB ülkesine transfer hakkınız bulunmaktadır. Ülkemizde özel sektörde çalışmak isteyen kişiler bu üniversitelerden aldıkları diplomalar ile kolaylıkla iş bulabilmekte ve önemli mevkilere gelebilmektedir. Ukrayna devlet üniversiteleri YÖK tarafından akredite edilmiştir.

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi

Türk öğrencilerin Ukrayna’da lisans eğitimine başlamadan önce 9 aylık bir hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Hazırlık kursları genellikle Ukraynaca ve ya İngilizce olarak tercih edilir. Ayrıca öğrencinin hazırlık eğitimini hangi okulda okuduğu da önemli değildir. İstediği okulda hazırlık eğitimi alabilir. Öğrenciler hazırlık eğitimlerini tamamladıktan sonra, Ukrayna Devlet Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bir Ukrayna dili sertifikası verilir. Bu sertifika ile öğrenciler Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi alabilirler.

Ukraynaca Hazırlık Eğitimi; Ukrayna’da okumak isteyen öğrenciler için en popüler hazırlık programıdır.

İngilizce Hazırlık Eğitimi; Bu hazırlık eğitimi sadece tıp ve dişçilik bölümlerinden mezun olmak isteyen öğrenciler için uygundur.

Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince sadece dil eğitimi düşünülmemelidir. Öğrencilerin hazırlık eğitimine başlamadan önce lisans eğitimlerini hangi alanda yapmak istediklerini belirlemeleri ve hazırlık eğitimlerini buna göre şekillendirmeleri gerekmektedir. Böylece öğrenciler hazırlık aşamasında 4 farklı seçeneğin kesiştiği bir yol ayrımına geldiler.

Neden bir Ukrayna üniversitesi seçmelisiniz?

YKS korkunuzu aşın! Çünkü lise diploması ile Ukrayna üniversitelerine okumak için gidebilirsiniz.

Artık üniversite sınavlarına girmekten korkmanıza gerek yok. Eurostar, Ukrayna’daki herhangi bir üniversitede okumak için ihtiyacınız olan tüm desteği sağlar. Ukrayna’da üniversite eğitim sınavı yoktur ve taban puanlar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Aynı zamanda bu üniversitelerde ilk YÖK eğitiminizin eşdeğerini tamamladıktan sonra dilediğiniz bir üniversiteye geçiş yapabilir ve üniversite mezunu olmanın gururunu yaşayabilirsiniz.

Ukrayna’da alınan üniversite diplomaları hem AB’de hem de Türkiye’de tanınır! Mavi diploma eki, üniversiteleri YÖK akreditasyon listesinde yer alan Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

Ukrayna üniversiteleri Bologna sürecine dahil olduğu için kredi transfer sistemi ile başka bir üniversiteye geçiş yaptığınızda derslerinizi sayabilir, Erasmus ve Tempas gibi öğrenci değişim programlarına katılabilirsiniz. Türkiye Bologna Anlaşması’nı imzaladığı için diplomanız Türkiye’de de geçerli olacaktır. Bu nedenle YÖK, Ukrayna üniversitelerini tanır ve diplomalarını eşitlemek kolaydır.

Ukrayna’da eğitim gören öğrenciler, eksiksiz İngilizce ve Ukraynaca iletişim becerileri ile mezun olacaklardır.

Rusçaya çok benzeyen Ukraynacayı öğrendikten sonra Rusya gibi Rusça konuşulan ülkelerde ve ortak dil olarak İngilizce olarak çalışabilirsiniz.

Aklınıza takılan her türlü soru için Eurostar Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık uzmanlarına danışabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir