Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

haber haber - - 3 dk okuma süresi
23 0

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna, 44 milyondan fazla nüfusa sahip bir Doğu Avrupa ülkesidir. Ukrayna, bölgelere göre Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise dördüncü büyük ülkesidir. Rusya, Polonya, Macaristan ve Slovakya ile komşudur. Ukrayna’nın üç okyanusu ve dört denizi vardır. Karpat dağları, Dinyeper nehri ve Karadeniz onun doğa harikalarını oluşturuyor.

 Ukrayna üniversiteleri hem Ukraynaca hem de Rusça dillerinde eğitim vermektedir. Öğrenciler herhangi bir dilde veya her iki dilde eğitim almayı seçebilirler. Ukrayna’nın yüksek öğretim sistemi, eski Sovyetler Birliği’nden çok Avrupa’dakine daha çok benziyor. Her üniversite, kendi ülkesinin tarihi ve kültürü ile ilgili olduğundan farklı bir tarz ve mimariye sahiptir. Örneğin Lviv Üniversitesi, Gotik mimarisi ve kırmızı tuğlalarıyla Viyana gibi Avrupa şehirleriyle benzerlikler taşıyor. Öte yandan Kiev Üniversitesi, komünist mimarisiyle Moskova’nın Kızıl Meydanı ile benzerlikler taşıyor.

Dil gereksinimlerinin yanı sıra, üniversite dersleri genellikle biraz tarih, coğrafya, siyaset bilimi, ekonomi ve yönetim büroları bilgisi gerektirir. Öğrenciler bu konuların yanı sıra edebiyat, sosyal bilimler, sanat tarihi ve diğer konu alanlarında da ders alma seçeneğine sahiptir. Ukrayna’nın eğitim sistemi, genel bilgiden çok profesyonel yaşam için hazırlığı vurgular. Bunun nedeni, Ukrayna’nın düşük yüksek öğretim oranı nedeniyle belirli alanlarda uzman sıkıntısı çekmesidir. Bunun da ötesinde, üniversite mezunları, daha iyi yüksek öğretim sistemlerine sahip ülkelerdeki meslektaşlarına kıyasla iyi ücretli işler bulmayı zor bulmaktadır.

Ukrayna’daki eğitim sistemi, yüksek maliyetler ve mezun olduktan sonra iş bulmanın zorluğu. 2017 istatistiklerine göre, Ukrayna’da iki yıllık üniversite eğitiminin ortalama maliyeti 4.856 $’dır – bir önceki yıl 4.526 $’dan artış. Öğrenim masraflarına ek olarak, ek masraflar arasında oda ödeneği, yemek, kitap ve bir üniversitede okumakla ilgili diğer ihtiyaçlar yer alır. Bu nedenlerden dolayı, Ukrayna üniversitelerinden mezun olanların iş aramaya başladıklarında kendilerini mali açıdan sıkıntılı bulmaları alışılmadık bir durum değildir.

 Ukrayna üniversiteleri, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde bulunanlarla karşılaştırılabilecek olağanüstü kaynaklara ve yeteneklere sahiptir. Bununla birlikte, zorlu mali koşullar, birçok öğrencinin mezun olduktan sonra potansiyellerini tam olarak kullanmasını engellemektedir. Ukrayna üniversitelerinde eğitimlerini ilerletmek isteyenlere yardımcı olmak için hem Ukraynaca hem de İngilizce’yi akıcı bir şekilde konuşmak en iyisidir, böylece üniversite derecelerine ve mezun olduktan sonra işlere etkili bir şekilde başvurabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir