Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. “VUB” Öğrencileri İsrail’e Karşı Eylem Başlattı

“VUB” Öğrencileri İsrail’e Karşı Eylem Başlattı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
36 0

Öğrenciler Kampüs Yemekhanesinde Yerleşme Eylemi Başlattı

Flaman dilinde eğitim veren Brüksel Özgür Üniversitesi öğrencileri, kampüslerinde yemekhane binasında yerleşme eylemi başlattı. Çadırlar, battaniyeler, halılar ve yiyeceklerle binaya yerleşen öğrenciler, istekleri karşılanana kadar buradan ayrılmayacaklarını açıkladı.

İsrail ile İlişkilerin Kesilmesi Talebi

Öğrenciler, üniversite yönetiminden İsrail’deki akademik kuruluşlarla tüm ilişkilerini kesmesini istedi. Siyaset bilimi öğrencisi Johanna Pinket, “İsrail’e tam akademik boykot uygulanmasını istiyoruz. Diğer üniversitelerde de aynı taleplerin olduğunu gördük. Biz gerçekten diğer öğrencilere desteğimizi göstermek ve VUB ile İsrail kurumları ve üniversiteleri arasında tam bir akademik boykot uygulanmasını talep ediyoruz.” dedi.

Öğrenciler Değişim İstiyor

18 yaşındaki Pinket, “Artık gerçekten değişim istiyoruz.” diyerek eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Gazze’deki durumu da hatırlatan Pinket, “Bir öğrenci olarak gerçekten sorumluluğumuz olduğunu düşünüyorum. Gazze’deki her üniversitenin bombalandığını görmek biz öğrenciler için çok acı. Bu nedenle Gazze’deki öğrenci arkadaşlarımızla da büyük bir dayanışma gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

Üniversite Soykırımın Suç Ortağı Olarak Nitelendi

İletişim Bilimleri öğrencisi Ruaa Khatib, “Üniversitemiz bu noktada soykırımın suç ortağıdır.” ifadesini kullanarak siyonist yapıya karşı akademik bir boykot talep ettiklerini belirtti. Khatib, “Gazze’de yapılanın soykırım olduğunu” vurguladı.

Belçika Üniversitelerinde İsrail Protestoları

Belçika’daki üniversite öğrencileri, ABD’de başlayan ve Avrupa’ya yayılan gösterilere destek vermeye devam ediyor. Gent, Brüksel, Anvers, Leuven, Liege kentlerindeki üniversitelerde eylemler sürüyor. Brüksel Özgür Üniversitesi’nde başlatılan eylemin ardından üniversite yönetimi, İsrailli kurumların da yer aldığı bir projeden ayrılma kararı almıştı.

İlgili Yazılar