Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yeni Kaledonya’da Anayasal Reform Protestoları Devam Ediyor

Yeni Kaledonya’da Anayasal Reform Protestoları Devam Ediyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
36 0

Noumea’da Devam Eden Operasyonlar

Yeni Kaledonya Cumhuriyeti’nin başkenti Noumea’da, Fransız hükümetinin anayasal reform tasarısına karşı çıkan bağımsızlık yanlılarına yönelik operasyonlar devam ediyor.

Ölü ve Yaralıların Sayısı Artıyor

Noumea Savcılığından yapılan açıklamaya göre, polis kurşunuyla hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye yükseldi. 48 yaşındaki bir kişinin öldürülmesi sonrasında polis hakkında kasten adam öldürme suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Ayrıca 98 polis ve jandarmanın da yaralandığı bildirildi.

Havalimanı ve Okullar Açılmayacak

Şiddet olayları nedeniyle bir süredir ticari uçuşlara kapatılan Noumea’daki havalimanı, 28 Mayıs’a kadar kapalı kalacak. Yine Yeni Kaledonya’ya bağlı Grande Terre’de de 17 Haziran’a kadar eğitime ara verilecek.

Fransız Yüksek Komiserliği Açıklama Yaptı

Fransız Yüksek Komiserliği, 24 Mayıs itibarıyla bağımsızlık yanlılarının kurduğu 100’den fazla barikatın kaldırıldığını duyurdu. Olaylarla ilgili 350’den fazla kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Geçmişteki Bağımsızlık Referandumları

Yeni Kaledonya’da 2018, 2020 ve 2021 yıllarında yapılan bağımsızlık referandumlarından “hayır” oyu çıkmıştı. Bağımsızlık yanlısı Kanak Sosyalist Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi (FLNKS), 2021’deki referandumu boykot etmişti.

Fransa’nın Anayasal Reform Girişimi

Fransız hükümetinin, yerel halkın gücünü kırmaya neden olacak anayasal reform girişimine karşı çıkan bağımsızlık yanlıları, 13 Mayıs’tan bu yana protestolarını sürdürüyor. Fransa’nın bu reformu kabul edebilmesi için Fransız Parlamentosu’nun kabul etmesi gerekiyor.

İlgili Yazılar