Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Yurt dışı eğitim nedir

Yurt dışı eğitim nedir

haber haber - - 3 dk okuma süresi
24 0

Yurt dışı eğitim nedir

Azerbaycan üniversiteleri her yıl Türkiye’den ve diğer ülkelerden on binlerce öğrenciyi ağırlamaktadır. Her şeyden önce Azerbaycan’ın Türk kültürüne yakınlığı bu tercihi öne çıkarıyor. Türk Azerbaycanlıları ile Türk Anadolulularının benzerliklerinin yanı sıra sosyal ve kültürel yaşamdaki uyum, Azerbaycan üniversitelerinin ilgi görmesinin temel nedenlerinden biridir. Azerbaycan’da bir üniversitede okumak, kariyerlerini yurtdışında sürdürmek isteyenler için ideal bir basamaktır. Birçok Türk öğrenci, lisans eğitimlerini Azerbaycan’da tamamladıktan sonra burada kalmayı tercih ediyor.

 Azerbaycan ülkesinin özellikle enerji sektöründe fark yaratan bir ülke olması, bu alanda kariyer yapmak isteyenleri kendine çekiyor. Ayrıca Azerbaycan tıp ve mühendislik okumak isteyenler için doğru seçim olarak öne çıkıyor. Azerbaycan’da yüksek lisans veya üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin genellikle Bakü’ye odaklandıklarını fark ettik. Dünyaca ünlü üniversitelerin çoğu Bakü şehrinde bulunmaktadır.

 Kalite ve yaşam standardı oldukça yüksek olmasına rağmen, Azerbaycan’daki üniversitelerin fiyatları makul. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden ülkenin yaklaşık 10 milyon nüfusu var. Son dönemde ciddi bir ekonomik atılım gerçekleştiren Azerbaycan’da yüksek öğrenim görmek, geleceğe yönelik sağlam bir yatırım olarak da değerlendirilmektedir.

Mezunların kariyerlerini nasıl planladıklarını ve nasıl geliştiklerini burada inceleyebilir, öte yandan Azerbaycan üniversitelerine profesyonel danışmanlar eşliğinde başvurabilirsiniz.

 Azerbaycan’da üniversiteye gitmenin bir diğer avantajı da YÖK denklik sorununun olmamasıdır. Azerbaycan üniversitelerine kabul için diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok zor şartlarla karşılaşmayacaksınız. Ancak bazı üniversite ve fakültelerin özel gereksinimleri olabilir.

Azerbaycan’daki hem özel hem de devlet üniversiteleri, Türk öğrenciler için her zaman cazip bir seçenek olarak öne çıkmıştır. Bakü Devlet Üniversitesi adından da anlaşılacağı gibi bir devlet üniversitesidir. Dolayısıyla maliyet açısından çok daha uygun olduğu için Azerbaycan’da yüksek lisans veya yüksek lisans yapmak isteyenler şanslarını bu üniversitede denemek istiyorlar. Aynı şekilde üniversite bölümleri de öğrencilere çok sayıda seçenek sunmaktadır. Ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan

 Bakü Devlet Üniversitesi prestijini koruyor. 1919 yılında kurulan ve bu anlamda ülkenin en eski üniversitelerinden biri olan eğitim kurumu, 1.094 öğrenci ile çıktığı yolculuğunu bu güne kadar devam ettirmiştir.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim – Beyoğlu / İstanbul Tel: 0(212) 244 66 00

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir