Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya’da Endüstriyel Eylemler ve İş Gücü Kayıpları Artıyor

Almanya’da Endüstriyel Eylemler ve İş Gücü Kayıpları Artıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
27 0

2022’de 674 Bin İş Günü Kaybı

Almanya’da 2022 yılında 674 bin iş günü kaybı yaşandı. Bu rakam, geçen yılki grevler sonucunda yaşanan 1,5 milyon iş günü kaybından daha düşük olsa da endişe verici bir durumu yansıtıyor.

Grevler ve Endüstriyel Anlaşmazlıklar

Geçen yıl, yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı grevler sonucunda 1,5 milyon iş günü kaybı yaşandı. 2015 yılındaki rekorun ardından bu, endüstriyel anlaşmazlıkların arttığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

2024’te Yoğun Endüstriyel Eylemler Bekleniyor

2024’ün, Almanya için yoğun endüstriyel eylemlerin yaşanacağı bir yıl olması bekleniyor. Alman Demir Yolları’nda tren makinistlerinin grevleri, çiftçilerin protestoları ve havalimanlarındaki grevler ülkenin gündemini meşgul ediyor.

Uluslararası Karşılaştırmada Almanya

WSI’ye göre, 2013-2022 yılları arasında yapılan uluslararası karşılaştırmalarda Almanya 8. sırada yer alıyor. Bu dönemde Belçika en fazla gün kaybının yaşandığı ülke olurken, Almanya ise 18 günle listenin alt sıralarında yer alıyor.

Almanya’da Endüstriyel Anlaşmazlıkların Artışı

WSI, geçen yıl yaşanan yüksek enflasyon ve reel ücret kayıplarının endüstriyel anlaşmazlıkları artırdığını belirtiyor. Ülke içindeki demografik gelişmelerin de çalışanların konumunu güçlendirdiği değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar