Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Avrupa Komisyonu, Çin Elektrikli Araçlarına Gümrük Vergisi Hazırlığında

Avrupa Komisyonu, Çin Elektrikli Araçlarına Gümrük Vergisi Hazırlığında

haber haber - - 2 dk okuma süresi
10 0

ABD ve Çin Arasındaki Vergi Savaşı

Avrupa Komisyonu, aşırı sübvansiyonlar sebebiyle Çin elektrikli araçlarına gümrük vergisi getirmeye hazırlanıyor. Bu adım, ABD’nin kısa bir süre önce Çin üretimi elektrikli araçlarına vergileri dört katına çıkararak yüzde 100’e yükseltmesinin ardından gelmektedir.

Çin’in Olası Tepkisi

Bu adıma Beijing’in sert tepki göstermesi ve misilleme adımları atması bekleniyor. Çinli üreticiler (BYD, Geely) ve Çin’den Avrupa’ya araç ihraç eden batılı üreticiler için ABD’ye kıyasla daha düşük gümrük vergisi belirlenmesi öngörülüyor.

Otomobil Endüstrisinden Destek Yok

Avrupalı otomobil üreticilerinin Çinli rakiplerinden olumsuz etkileneceği düşünülse de AB otomobil endüstrisinden gümrük tarifelerine neredeyse hiç destek gelmiyor. Ancak Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çin’in pazarı sübvansiyonlu araçlarla doldurmasını önlemek için Avrupa’nın adım atması gerektiğini savunmuştu.

Çin’in Tepkisi ve Karşı Hamleleri

Çin, sübvansiyon karşıtı soruşturma sebebiyle AB’ye tepki göstermiş ancak gümrük vergilerine nasıl yanıt vereceğini henüz açıklamamıştır. Beijing, Fransız üretimi olan arabaların ithalatına yönelik anti-damping soruşturması başlatmış ve ABD veya AB’nin uygulayabileceği gümrük vergilerine karşı hazırlıklarını güçlendirmiştir.

İlgili Yazılar