Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı

Bağımsız Denetim Yönetmeliğinde Değişiklik Yayımlandı

haber haber - - 1 dk okuma süresi
25 0

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yeni düzenlemeleri içeren yönetmeliği Resmi Gazete‘de yayımladı. Yapılan değişikliklerle ilgili detaylar şu şekilde:

Bağımsız Denetimde Kalite Yönetim Sistemi Zorunluluğu

Denetim kuruluşları ve denetim üstlenen bağımsız denetçiler, faaliyetlerini Kurumca belirlenen bir kalite yönetim sistemi çerçevesinde yürütecek. Bu düzenlemeyle denetim süreçlerinin standartlaştırılması ve kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Yaptırımlar ve Uygulamalar

İnceleme ve denetimler sonucunda, ilgili mevzuata ve düzenlemelere aykırı hareket eden denetim kuruluşları ve bağımsız denetçilere çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Bu yaptırımlar arasında; ikaz, uyarı, faaliyetin kısıtlanması, faaliyet izninin askıya alınması ve faaliyet izninin iptali gibi cezai müeyyideler bulunuyor.

Kamuoyuna Duyuru

Yapılan yaptırımlar ve uygulamalar, Kurumca elektronik ortamda tutulan sicile kaydedilecek ve genel kamuoyuna duyurulacak. Bu sayede şeffaflığın sağlanması ve denetim süreçlerinin daha şeffaf bir şekilde takip edilmesi amaçlanıyor.

İlgili Yazılar