Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çin’de İmalat Sanayisi Büyüme Eşiğinin Altında Kaldı

Çin’de İmalat Sanayisi Büyüme Eşiğinin Altında Kaldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

İmalat Sanayi PMI Haziranda 49,5’te Sabit Kaldı

Çin’de imalat sanayisindeki ekonomik aktivite, mayıs ve haziran aylarında büyüme eşiğinin altında seyrederken, Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UİB) verilerine göre, imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) haziranda 49,5 seviyesinde kalarak geçen ayki seviyesini korudu. Önceki ay 50 puanın altına gerileyen endeks, iç ve dış talepteki durgunluğun devam ettiğine işaret ediyor.

İmalat Dışı PMI Büyüme Seyrini Sürdürdü

İmalat dışı PMI, hizmetler, inşaat, madencilik ve tarım gibi sektörleri kapsayarak mayısa göre azalış gösterse de büyüme seyrini sürdürdü. Mayısta 51,1 olan endeks haziranda 50,5’e gerilerken, hizmetler alt endeksi 50,5’ten 50,2’ye, inşaat sektörü alt endeksi ise 54,4’ten 52,3’e düştü.

UİB Değerlendirmesi

UİB kıdemli istatistikçisi Cao Çinghı, Çin ekonomisinin üretim çıktısı bakımından büyümeyi sürdürdüğünü ancak sürdürülebilir ve gelişmiş bir toparlanma için temelin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. İmalat PMI, Covid-19 sonrası toparlanma işaretlerinin görüldüğü 2023’ün ilk 3 ayındaki yükselişin ardından büyüme eşiğinin üzerine çıkmış, ancak nisanda daralma seyrine girmişti.

İlgili Yazılar