Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çinli Otomobil Üreticileri Alternatif Pazarlara Yatırımı Artırıyor

Çinli Otomobil Üreticileri Alternatif Pazarlara Yatırımı Artırıyor

haber haber - - 1 dk okuma süresi
25 0

AB’nin Ek Vergi Kararı

Avrupa Birliği (AB), Çinli otomobil üreticilerine yönelik ek vergi uygulamaya hazırlanıyor. 4 Temmuz’dan itibaren, Çin’de üretilen elektrikli otomobillere yüzde 38,1’e varan ilave vergi getirilecek. Özellikle BYD’ye yüzde 17,4, Geely’e yüzde 20, SAIC’e ise yüzde 38,1 oranında vergi uygulanacak.

Çeşitlendirilmiş Üretim ve Yatırımlar

Fitch Ratings analizine göre, elektrikli araçların ihracatına yönelik engeller arttıkça, Çinli otomobil üreticilerinin büyümek ve kâr sağlamak için alternatif pazarlara ve üretim çeşitliliğine yöneleceği öngörülüyor. Bu ticari engellerin, AB’deki büyüme beklentilerini azaltabileceği ve rekabet gücünü olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.

İhracat Pazarlarını Çeşitlendirenler Daha Dayanıklı

İhracat destinasyonlarını çeşitlendiren otomobil üreticilerinin, artan ticari engellere karşı daha dayanıklı olması bekleniyor. Özellikle BYD gibi firmaların Brezilya, Tayland, İsrail, Avustralya ve Malezya gibi pazarlara odaklanması, riskleri azaltabilir. Üretim tesislerinin çeşitlendirilmesi ve yerel şirketlerle ortak girişimlerin artması da sektördeki belirsizliklere karşı bir önlem olarak değerlendiriliyor.

İlgili Yazılar