Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Bankası Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu Yayımlandı

Dünya Bankası Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu Yayımlandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

Küresel Ekonomi İstikrara Kavuşuyor Ancak Zayıf Seviyede Kalacak

Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu‘nun Haziran 2024 sayısını yayımladı. Rapora göre, küresel ekonominin bu yıl üç yıl aradan sonra ilk kez istikrara kavuşması bekleniyor ancak bu istikrarın yakın tarihi standartlara göre zayıf bir seviyede kalacağı vurgulanıyor.

Küresel Büyüme Tahminleri

Raporda, 2024’te küresel büyümenin %2,6 olması ve 2025 ile 2026’da %2,7 seviyelerinde devam etmesinin beklendiği belirtiliyor. Ancak bu oranların, Kovid-19 salgını öncesindeki 10 yılın %3,1’lik ortalamasının oldukça altında kalacağı ifade ediliyor.

Gelişen ve Gelişmiş Ülkelerde Büyüme Tahminleri

Gelişmekte olan ekonomilerin 2024’te %4 büyümesinin öngörüldüğü raporda, düşük gelirli ülkelerdeki büyümenin %5’e çıkması bekleniyor. Gelişmiş ekonomilerde ise 2024’te %1,5 ve 2025’te %1,7 büyüme tahmin ediliyor.

Enflasyon ve Faiz Oranları

Raporda, küresel enflasyonun 2024’te %3,5’e ve 2025’te %2,9’a gerilemesinin beklendiği ancak düşüş hızının önceki tahminlere göre daha yavaş olduğu belirtiliyor. Küresel faiz oranlarının ise ortalama %4 civarında seyredeceği ifade ediliyor.

Dünya Bankası Değerlendirmesi

Dünya Bankası‘ndan yapılan açıklamada, pandemi, çatışmalar, enflasyon ve parasal sıkılaştırmanın neden olduğu çalkantılardan sonra küresel ekonomik büyümenin istikrara kavuştuğu belirtiliyor. Ancak en fakir ekonomiler için endişe verici beklentilerin olduğu vurgulanıyor.

İlgili Yazılar