Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığının Yeni Vergi Paketi Detayları

Hazine ve Maliye Bakanlığının Yeni Vergi Paketi Detayları

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Vergi Paketinde Yer Alan Düzenlemeler

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketinde, belediyelerin borçlarından başlayarak organize sanayi bölgelerine, kıymetli maden mevduat hesaplarından iflaslara kadar geniş kapsamlı düzenlemeler öneriliyor. Vergi paketinde yer alan hedefler arasında vergilemede güvenliğin sağlanması, kayıt dışılıkla mücadele, vergi adaletinin güçlendirilmesi ve dolaysız vergilerin payının artırılması gibi konular bulunuyor.

Usulsüzlük ve Özel Usulsüzlük Cezaları

Vergi paketinde, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının artırılması önerisi yer alıyor. Bazı özel usulsüzlük cezalarında artırımlı ceza uygulanması öngörülüyor. Yıllık olarak değerleme oranında artırılan bu cezaların caydırıcılığının azaldığı görüldüğünden, cezaların artırılması gerektiği belirtiliyor.

Basılı Kitap ve Süreli Yayınlar

Vergi paketinde, kitap ve süreli yayınların tesliminde uygulanan KDV istisnasının kaldırılması öneriliyor. Bu değişiklik ile 2023 yılı içinde 64,1 milyar TL’lik bir gelir artışı bekleniyor.

Kayıt Dışı Çalıştıranlara Artırımlı Cezalar

Kayıt dışı faaliyetlerde vergi kaybı cezalarının artırımlı uygulanması öngörülüyor. Vergi ziyaı cezaları da artırımlı olarak kesilecek, bu sayede vergi idaresinin bilgisi dışında çalışanlara kesilecek cezalar artırılacak.

Belediye Borçları ve İflas Düzenlemesi

Vergi paketinde, belediyelerin borçlarının birikmemesi için öneriler sunuluyor. Ayrıca, iflaslarla ilgili de düzenlemeler öngörülüyor. Kamu alacaklarının tahsil güvenliğini sağlamak amacıyla hileli iflas ifadesi iflas şeklinde değiştirilecek.

İlgili Yazılar