Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Haziran Ayı Enflasyon Beklentileri ve Açıklanma Tarihi

Haziran Ayı Enflasyon Beklentileri ve Açıklanma Tarihi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

Haziran Ayı Enflasyon Oranı 3 Temmuz’da Açıklanacak

Her ay yükselmeye devam eden enflasyonun mayıs ayında zirveyi görmesinin ardından, Haziran ayında yıllık bazda düşüş bekleniyor. Bu ayın en önemli verilerinden biri olan Haziran ayı enflasyon oranı, memur ve emekli zammını belirleyecek önemli bir etkiye sahip olacak. Piyasalar, Haziran ayı enflasyon oranını merakla bekliyor.

Haziran Ayı Enflasyon Beklentisi

Reuters anketine göre, Haziran ayında enflasyonun %72.6 ile yıllık bazda ilk düşüşünü yaşayacağı ve yıl sonunda %42.2 seviyesinde gerçekleşeceği bekleniyor. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistlere göre, Haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) %2,28 artması bekleniyor.

Beklentilere Göre Yıllık Enflasyon Düşüyor

Ankete katılan ekonomistlerin Haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay %75,45 olan yıllık enflasyonun %72,68’e gerileyeceği öngörülüyor. Ekonomistlerin 2024 sonu enflasyon beklentisi ise Haziran ayında %42,61 olarak belirlendi.

Tüketici Fiyat Endeksi, mayıs ayında %3,37 artış kaydetmişti. Haziran ayı enflasyon verileri, 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak.

İlgili Yazılar