Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. LGS Soruları ve Cevapları Açıklandı Mı?

LGS Soruları ve Cevapları Açıklandı Mı?

haber haber - - 2 dk okuma süresi
36 0

LGS sınavı kapsamında yapılan merkezi sınav bugün tamamlandı. Öğrenciler, LGS sınav soruları ve cevaplarının yayınlanıp yayınlanmadığını merak ediyorlar. MEB, LGS sorularının ve cevaplarının kısa sürede açıklanmasını bekliyor.

LGS Soruları ve Cevapları Ne Zaman Açıklanacak?

LGS soruları ve cevaplarının pazar günü ikinci oturum sona erdikten birkaç saat sonra MEB’in resmi internet sitesi üzerinden açıklanması bekleniyor. LGS soru ve cevapları açıklandığı anda aşağıdaki link üzerinden kontrol edilebilecek.

LGS Puan Hesaplama İşlemi

  • – Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
  • – Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.
  • – Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.
  • – Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.
  • – Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

Öğrencilerin Ham Puanının Hesaplaması Standart puan ve toplam ağırlıklı standart puan hesaplama formülü aşağıda verilmiştir.

Öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) Hesaplaması Bu puanların bulunmasında aşağıdaki formül uygulanacaktır.

İlgili Yazılar