Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Monako, FATF Toplantısında Gri Listeye Eklenebilir

Monako, FATF Toplantısında Gri Listeye Eklenebilir

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Monako, Gri Listeye Eklenme Riskiyle Karşı Karşıya

Dünyanın en fazla milyoner ve milyarderine ev sahipliği yapan Monako, yasadışı para akışıyla mücadelede yeterince ilerleme kaydedemediği için önümüzdeki hafta gerçekleşecek toplantıda “gri listeye” eklenme riskiyle karşı karşıya.

Monako ve Türkiye FATF Toplantısında Gündemde

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurulu 26-28 Haziran’da Singapur’da gerçekleşecek. Monako’nun gri listeye alınması beklenirken, Türkiye’nin listeden çıkarılması öngörülüyor. 2021 tarihli bir Uluslararası Para Fonu (IMF) raporu, gri listedeki ülkelerin sermaye girişlerinde azalma yaşadığını ortaya koymuştu.

Türkiye’nin Gri Listedeki Durumu

Bloomberg’in geçen ay bildirdiğine göre, Türkiye’nin FATF toplantısında gri listeden çıkarılması bekleniyor. FATF yetkililerinin Türk yetkililerle kara para aklama ve yasa dışı finansmanla ilgili gelişmeleri ele aldığı biliniyor.

FATF ve Gri Liste Kriterleri

FATF’ın gri listesinde Türkiye dışında Nijerya, Güney Afrika, Bulgaristan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Suriye dahil olmak üzere 20 ülke bulunuyor. FATF, ülkelerin kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele performanslarını değerlendirerek gri listeye alma kararı alıyor.

İlgili Yazılar