Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Petrol Üretim Kesintileri 1 Yıl Daha Uzatıldı

Petrol Üretim Kesintileri 1 Yıl Daha Uzatıldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
31 0

OPEC ve OPEC+ Grubu Üretim Kesintisi Kararını Uzattı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, yıl sonunda süresi dolacak üretim kesintisinin süresini 1 yıl daha uzatma kararı aldı. Bu karar, Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin enerji ve petrol bakanlarının çevrim içi gerçekleştirdiği toplantı sonucunda alındı.

Üretim Miktarı ve Planlanan Artışlar

OPEC’ten yapılan açıklamaya göre, üye ülkelerin toplam üretim miktarı gelecek yıl için günlük 39 milyon 725 bin varil olacak. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise üretimini günlük 300 bin varil artıracak. Bu artış, gelecek yılın ocak-eylül döneminde kademeli olarak uygulanacak. Grup, yapılan düzenlemelerle üretim kesintisini 31 Aralık 2025’e kadar sürdürecek.

Üretim Kesintileri ve Geçmiş Kararlar

OPEC+ grubunun mevcut durumda günlük 5,86 milyon varil arz kesintisi yaptığı hesaplanıyor. Bu miktar, 2022 sonundan bu yana üye ülkeler tarafından farklı zamanlarda açıklanan üretim kesintilerinin toplamından oluşuyor. Grup, daha önce alınan kararlar doğrultusunda üretim kesintilerini 2024’ün sonuna kadar devam ettirme kararı almıştı.

İlgili Yazılar