Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB, Politika Faizini Sabit Tutma Kararı Aldı

TCMB, Politika Faizini Sabit Tutma Kararı Aldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

Merkez Bankası, Faiz Oranlarını Değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplandı. Toplantı sonucunda, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 19,00 seviyesinde sabit tutulmasına karar verildi.

Enflasyon ve Ekonomik Durum Değerlendirildi

Kurul, faiz kararıyla ilgili duyurusunda, aylık enflasyonun ana eğilimindeki zayıflamanın mayıs ayında geçici bir kesintiye uğradığı belirtildi. Yakın döneme ilişkin göstergeler ise yurt içi talebin enflasyonist düzeyde olmaya devam ettiğini ancak yavaşladığını gösterdi. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatlarındaki baskıları koruduğu vurgulandı.

Parasal Sıkılaştırma ve Gelecek Beklentiler

Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlamaların öngörülerle uyumunu yakından takip ederken, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkilerini de izleyeceğini belirtti. Politika faizindeki sabitlik kararıyla birlikte enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı bir duruş sergilenmesine karar verildi. Aylık enflasyonun belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası uygulanacağı vurgulandı.

Kurul, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma durumunda ise para politikasının sıkılaştırılacağını duyurdu. Ayrıca, para politikasındaki kararlı duruş ile enflasyonun orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştırılması için gereken adımların atılacağı belirtildi. Likidite gelişmeleri yakından takip edilecek ve parasal aktarım mekanizmasının ilave makroihtiyati adımlarla destekleneceği açıklandı.

Kurul, politika kararlarını veri odaklı ve şeffaf bir şekilde almaya devam edeceğini vurgularken, enflasyonun kontrol altına alınması için kararlılıkla hareket edileceği belirtildi.

İlgili Yazılar