Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Tatilciler Yurtdışı Tatil Paketlerine Yöneliyor

Türk Tatilciler Yurtdışı Tatil Paketlerine Yöneliyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar’ın Açıklamaları

Yüzde 40 Daha Ucuz Eylül ve Ekim Paketleri Yüzde 70 Arttı

Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, turizmdeki artan maliyetler nedeniyle iç pazara yönelik tatil paketi fiyatlarında yaşanan artışın Türk tatilcilerin tercihlerini değiştirdiğini belirtti. Eylül ve ekim aylarına yönelik tatil paketi satışlarında geçen yıla göre yüzde 70 artış yaşandığını ifade etti. Yurtdışı paket taleplerinde de yüzde 50 oranında artış olduğunu söyleyen Vardar, Türkiye’ye oranla daha uygun fiyatların yakalandığını vurguladı.

Yerli Turistlerin Tercihleri ve Fiyatlar

Yerli Misafirler İçin Daha Uygun Fiyatlar İsteniyor

Vardar, yerli misafirlere ayrılan kontenjanın yüzde 15’i geçmediğini belirterek, bu oranın yüzde 30-35’lere çıkarılmasının daha doğru fiyatlar sunulabileceğini ve sezonun uzatılabileceğini söyledi. Geceleme maliyetlerinde yaşanan artışa rağmen, fiyat seviyelerinin gerçek maliyet artışının altında olduğunu belirten Vardar, otel fiyatlarının daha makul seviyelere gelmesini istediklerini dile getirdi.

Uzak Doğu ve Güney Amerika Tercih Ediliyor

Yurtiçi Fiyat Artışları Yurtdışı Tatillere Yönlendiriyor

Artan fiyatların yurtiçi tatilcileri yurtdışına yönlendirdiğine dikkat çeken Vardar, özellikle Mısır Sharm El Sheikh, Dubai ve Uzakdoğu gibi destinasyonlarda Türkiye’ye göre daha uygun fiyatlar olduğunu belirtti. Güney Amerika, Meksika, Cancun ve Küba gibi ülkelerde deniz tatili için uygun fiyatlar olduğunu ifade etti.

Schengen Sorunu ve Harç Pulu Belirsizliği

Schengen Vizesi ve Çıkış Harç Pulu Endişesi

Vardar, Schengen vizesindeki sorunlara ve yurtdışı çıkış harç pulundaki belirsizliğe değinerek, bu durumların sektörü olumsuz etkilediğini söyledi. Schengen sorununun çözülmemesi durumunda yurtdışı seyahat taleplerindeki artışın daha da yükseleceğini belirtti. Ayrıca çıkış harç pulunun artırılması halinde tur maliyetlerine olumsuz yansıyacağını vurguladı.

İlgili Yazılar