Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye ve AB Arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantısı Yarın Brüksel’de

Türkiye ve AB Arasındaki Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantısı Yarın Brüksel’de

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Başkanlığında

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında önemli bir adım atılıyor. Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu’nun ilk toplantısı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis başkanlığında yarın Brüksel’de gerçekleşecek.

İş Dünyası Temsilcileri ile Yuvarlak Masa Toplantısı

Bilgilere göre, Bolat ve Dombrovskis, Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu kapsamında öğleden önce AB ve Türkiye iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelerek yuvarlak masa toplantısına katılacak. Öğleden sonra ise hükümetler arası görüşmeler gerçekleştirilecek.

İleriye Dönük Ticari İşbirliği Görüşmeleri

Toplantıda, Ekim 2023’te gerçekleştirilen Ticaret Çalışma Grubu toplantısında belirlenen yol haritası çerçevesinde ikili ticari sorunlar ile yeşil ve dijital gündem dahil işbirliği alanlarında sağlanan ilerlemenin ele alınması bekleniyor. Ayrıca Türkiye-AB ticari ve ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesine yönelik görüşmelerin de yapılması planlanıyor.

Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu’nun Önemi

Türkiye ile AB arasında Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğunun kurulması, Türkiye-AB Siyasi, Ticari ve Ekonomik İlişkilerinin Mevcut Durumu Üzerine Ortak Bildiri’de tavsiyeler arasında yer almıştı. Bu mekanizmanın ilk toplantısının 8 Temmuz 2024’te yapılması kararlaştırılmıştı. Söz konusu diyalog, Türkiye-AB ticari ve ekonomik ilişkilerinin en üst düzeyde ele alınması ve mütekabiliyet çerçevesinde geliştirilmesi açısından önemli bir zemin oluşturacak. Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecine yönelik kritik adımların atılmasına ilişkin pozitif çalışmaların da devamını sağlayacak.

İlgili Yazılar