Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin İlk 6 Ay İhracat Rakamları Açıklandı

Türkiye’nin İlk 6 Ay İhracat Rakamları Açıklandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Türkiye’nin İlk 6 Aydaki Toplam İhracatı Yüzde 2 Arttı

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ilk 6 aydaki toplam ihracatı geçen yıla kıyasla yüzde 2 artışla 125 milyar 446 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Meyve ve Sebze Mamulleri Sektöründe İhracat Artışı

Meyve ve sebze mamulleri sektörü, ocak-haziran döneminde geçen yıla göre yüzde 20 artışla 1 milyar 292 milyon 637 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu dönemde ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Hollanda ve Irak en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu.

İstanbul İlk Sırada

Ocak-haziran döneminde meyve ve sebze mamulleri sektörünün ihracatında iller bazında İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul’un payı sektörün toplam ihracatının yaklaşık yüzde 28’i oldu. İstanbul’u İzmir, Gaziantep, Manisa ve Bursa takip etti.

Elazığ, İhracatını En Çok Artıran İl Oldu

Ocak-haziran döneminde ihracatını en çok artıran il Elazığ oldu. Elazığ, meyve ve sebze mamulleri sektöründe ihracatını yüzde 8 bin 870 artırarak 152 bin dolara yükseltti.

“Üretmeye ve İhracat Yapmaya Devam Edeceğiz”

TİM Meyve Sebze Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu, Türkiye’nin kaliteli ürünleriyle önemli bir üretim merkezi haline geldiğini belirtti. Mutlu, küresel değişimlere adapte olarak doğru politikalarla avantajlı bir döneme girilebileceğini vurgulayarak, “Üretmeye ve ihracat yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

İlgili Yazılar