Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Mayıs Ayı İhracat Rakamları Açıklandı

Türkiye’nin Mayıs Ayı İhracat Rakamları Açıklandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
32 0

TİM Verilerine Göre Sanayi Grubunda Otomotiv Endüstrisi Lider

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre, sanayi grubunda otomotiv endüstrisi, 3,2 milyar dolarlık ihracatla birinci sırada yer aldı. Bu sektörü, 3 milyar dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 1,6 milyar dolarla da hazır giyim ve konfeksiyon sektörü izledi.

En Fazla Artış Fındık ve Mamulleri Sektöründe

Mayıs ayında en fazla artışı yüzde 65’lik artışla fındık ve mamulleri sektörü yaşadı. Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 71’ini gerçekleştiren sanayi grubunun dış satımı geçen ay 17,1 milyar dolar olarak gerçekleşti, %11,5’lik bir artış gösterdi.

İhracatın Odaklandığı Ülkeler ve Kentler

Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ilk 3 ülke sırasıyla Almanya, ABD ve Birleşik Krallık oldu. En çok ihracat yapan ilk 3 kent ise İstanbul, Kocaeli ve Bursa olarak belirlendi. Geçen ay 55 kentin ihracatını artırırken, Ankara, Sakarya, Konya, Tekirdağ, Eskişehir, Giresun, Erzurum ve Bartın tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi.

Yeni Firmaların Katkısı

Mayıs ayında 1334 firma ilk kez ihracat yaparken, bu yeni firmalar Türkiye’nin ihracatına 109 milyon dolarlık bir katkı sağladı. Birim ihracat değeri ise 1,43 dolar olarak gerçekleşti.

İlgili Yazılar