Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yılmaz: “Türkiye’de Madencilik Sektörüne İlişkin Değerlendirmeler”

Yılmaz: “Türkiye’de Madencilik Sektörüne İlişkin Değerlendirmeler”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
25 0

Altın İthalatı ve Ticaret Açığı

Ankara’da bir grup gazeteci ile toplantı düzenleyen Yılmaz, Türkiye’nin madencilik sektörüne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Geçen yıl altın ithalatına 31 milyar dolar harcandığını belirten Yılmaz, ihracatın 12 milyar dolar olduğunu ve bu alandaki ticaret açığının 19 milyar dolar seviyesinde olduğunu açıkladı.

Altın Üretiminin Ekonomiye Etkisi

Yılmaz, Türkiye’nin altın üretiminin ekonomiyi enflasyonist etkiden kurtarma çabalarında avantaj sağlayacağını vurgulayarak, ülkenin sahip olduğu 6 bin 500 ton metal altın potansiyeline dikkat çekti. Yılmaz, bu potansiyelin sadece 1500 tonunun bilindiğini ve geriye kalan 5 bin tonunun yer altında beklediğini belirtti.

Yeni Düzenleme Talepleri

Maden sektöründe yeni bir düzenleme beklentisine de değinen Yılmaz, madencilik izinlerinin hızlandırılması ve maden üretiminin artırılması için yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Yılmaz, son 10 yılda madencilik arama ruhsat sayısının 40 binden 5 bine gerilediğini paylaştı.

Yeşil Dönüşüm ve Madencilik

“Yeşil Dönüşüm” ile madenciliğe olan ihtiyacın artacağını dile getiren Yılmaz, sektörün kendi kendini denetleyecek bağımsız denetim mekanizmalarını oluşturması gerektiğini belirtti. Ayrıca, madencilik sektörünün sürdürülebilirlik ilkelerine uygun hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Bor Madeni Potansiyeli

Bor madeni ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, Türkiye’nin dünya rezervlerinin yüzde 70’ine sahip olduğunu belirtti. Uç ürüne dönüştürülebilmesi halinde Türkiye’nin bu alanda söz sahibi olabileceğini ifade etti. Yılmaz, bor madeninin uç ürüne dönüştürülmesi durumunda katma değerinin artacağını açıkladı.

İlgili Yazılar