Copyright © 2024. Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Cini – Son dakika haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Önemli Açıklamalar

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den Önemli Açıklamalar

haber haber - - 3 dk okuma süresi
38 0

Borrell’den İran-İsrail Gerilimi ve Diğer Bölgesel Konular Hakkında Değerlendirmeler

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Fransız gazetesi Le Monde’a verdiği röportajda, Rusya-Ukrayna Savaşı, Gazze’deki durum ve İran-İsrail gerilimini değerlendirdi.

İran-İsrail Gerilimi ve AB’nin Rolü

Borrell, İran’ın İsrail’e yönelik 13 Nisan’daki hava saldırısına ve bölgede yükselen tansiyona ilişkin AB’nin gerginliğin artmasını engellemek gibi bir “siyasi hedefi” olduğunu belirtti. İran ve İsrail’e gerilimi düşürme çağrısı yaptıklarını vurgulayan Borrell, “İsrail’e bölgesel bir çatışma olmamasının herkesin çıkarına olduğunu belirtiyoruz. Aynı şekilde bunu Şam Konsolosluğu saldırısının ardından İranlılara da söyledik; (bölgesel çatışma) kimsenin çıkarına değil, özellikle Gazzelilerin çıkarına değil.” ifadelerini kullandı.

İran’a Yaptırımlar ve Devrim Muhafızları

İran’ın İsrail’e hava saldırısının ardından Borrell, AB’nin İran Devrim Muhafızlarına yönelik yaptırım ihtimalini değerlendirdi. Borrell, Devrim Muhafızlarının terör örgütleri listesine alınması konusunun daha önce birçok kez görüşüldüğünü ancak şu ana kadar AB ülkelerinden birinin Devrim Muhafızlarının terör eyleminde bulunduğunu değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Filistin ve Ukrayna Konuları

Borrell, Filistin konusunda tek çözümün iki devletin inşası ile mümkün olduğunu kaydederken, AB’nin gücünün birliğinden geldiğini ancak Gazze konusunda Avrupalıların açık ve derin ayrılıklar içinde olduğunu ifade etti. Ukrayna’ya destek konusunda da AB ülkeleri arasında farklılıklar olduğunu belirten Borrell, üye ülkelerin AB sorumlulukları kapsamında daha fazlasını yapabileceğine işaret etti.

İran-İsrail Gerilimi ve Son Gelişmeler

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da düzenlediği hava saldırısı sonrasında İran’a karşılık verdi. İran ise 13 Nisan’da İsrail’e hava saldırısı düzenledi. İsrail’in saldırıları çoğunlukla hava savunma sistemleri tarafından önlendi ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet etti. İki ülke arasındaki gerilim devam ederken, İsrail’in İran’ın saldırısına karşılık vereceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar